Najdôležitejšie rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení podľa veku…

Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete. Medzi najčastejšie typy patrí ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak, zástava srdca, kongestívne zlyhanie srdca, arytmia, ochorenie periférnych tepien a mozgová príhoda. Životný štýl modernej, rýchlej doby si rozhodne vyberá svoju daň na srdci.

V našom živote existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Patrí medzi ne nedostatok fyzickej aktivity, nezdravá strava, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, genetika a črevný mikrobióm. Okrem toho sa všetky tieto faktory vzájomne ovplyvňujú a menia s vekom.

Rozsiahla štúdia rizikových faktorov

V nedávnej štúdii sa skúmali údaje od takmer 200 000 dospelých Číňanov vo veku 40 rokov a viac s cieľom identifikovať hlavné modifikovateľné rizikové faktory, ktoré môžu viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Údaje sa zbierali v rokoch 2011 až 2016 prostredníctvom miestnych komunitných kliník a dotazníkov o životnom štýle.

Účastníci boli rozdelení do rôznych vekových skupín – 40 až 55 rokov, 55 až 65 rokov, 65 až 75 rokov a 75+. Treba poznamenať, že samotný vek sa nepovažoval za rizikový faktor, ale ako ukazujú výsledky, ovplyvňuje ostatné rizikové faktory.

Výskumníci skúmali 12 rizikových faktorov vrátane sociálno-ekonomických a psychosociálnych faktorov, ako je nízke vzdelanie a depresia, faktorov životného štýlu, ako je fajčenie, vysoký príjem alkoholu, nedostatočná fyzická aktivita, nezdravá strava a nedostatočná dĺžka spánku, a metabolických faktorov, ako je obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, dyslipidémia a chronické ochorenie obličiek.

Najdôležitejšie rizikové faktory podľa veku
  • Podľa výskumu existujú 3 hlavné rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení spojené s rôznymi vekovými skupinami. U ľudí vo vekovej skupine 40-55 rokov sú týmito faktormi hypertenzia, nezdravá strava a cukrovka.
  • Tri hlavné rizikové faktory srdcových ochorení v skupine 55-65 rokov sú hypertenzia, nezdravá strava a nízke vzdelanie.
  • Výskumníci zistili, že riziko kardiovaskulárnych ochorení u ľudí vo veku 65-75 rokov spôsobuje aj hypertenzia, nízke vzdelanie a nezdravá strava.
  • U ľudí v skupine 75+ boli tri hlavné rizikové faktory nedostatočná dĺžka spánku, nízke vzdelanie a hypertenzia.
Preventívne opatrenia

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť tomu, aby niektorý z týchto faktorov ovplyvnil vaše zdravie. Jedzte zdravú, vyváženú stravu s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom vlákniny. Do svojho jedálnička zaraďte viac čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.

Pravidelné cvičenie vám pomôže zlepšiť činnosť srdca, znížiť vysoký cholesterol a udržať krvný tlak na zdravej úrovni. Mali by ste prestať fajčiť.

Fajčenie je zodpovedné za väčšinu prípadov koronárnej trombózy (prasknutie už existujúceho plaku v koronárnej tepne, čo vedie k úplnému upchatiu tepny) u ľudí mladších ako 50 rokov. Obmedzte konzumáciu alkoholu, pretože zvyšuje riziko srdcového infarktu.

Podeľte sa o tieto informácie aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Written By
More from redakcia
Výborný pudingový koláč bez múky!
Rozmer plechu je 21×26 cm. Suroviny 5 ks vajcia 100 ml olej...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *