Naturálne odpudzovače proti kliešťom: Otestovali sme ich a nedáme na ne dopustiť!

Rozhodli sme sa, že sa na prechádzky prírodou vybavíme repelentmi proti kliešťom. Pretože ale neznášame sprejové repelenty z drogérie, skúsili sme si vyrobiť prírodné odpudzovače kliešťov podľa odskúšaných receptov. Uvádzame jednoduché ingrediencie, postup prípravy aj naše skúsenosti s repelentmi. Ideme na to!

Za málo peňazí veľa muziky

Na nápad o prírodnom repelente proti kliešťom ma priviedol kamarát poľovník. Roky si vraj vyrába repelent sám – a za posledných niekoľko rokov nemal kliešťa.  A pretože chodíme do prírody pravidelne, stalo sa nám, že sme niekoľkokrát zo seba, z detí i zo psov museli dávať dole prisaté kliešťe. Nasledoval strach z toho, čo bude. Kliešťovú encefalitídu alebo boreliózu rozhodne chytiť nechceme, o to menej v dnešnej koronavírusovej dobe. Takže sme sa rozhodli a nadšene nakúpili základné ingrediencie. Treba poznamenať, že nešlo o žiadne horibilné sumy.

Domáci repelent z octu a rozmarínu

Kliešte neznášajú vôňu rozmarínu, preto keď sa ním obklopíte, nebudete im pripadať zaujímaví.

Čo budete potrebovať:
 • 1 liter vody
 • 1 sáčok rozmarínu (ak máte v záhradke čerstvé, tak natrhajte ten)
 • 1 lyžicu bieleho vínneho alebo jablčného octu
Postup prípravy:
 1. V hrnci uvarte liter vody, potom ju odstavte z plameňa a vsypte do nej rozmarín.
 2. Až voda úplne vychladne, pridajte ocot.
 3. Repelent sceďte a prelejte si ho do fľaše s rozprašovačom. Uložte si ho do chladničky.
 4. Pred každou prechádzkou v prírode sa ním dobre posprejujte, väčšiu pozornosť venujte obzvlášť nohám a topánkam.

Naše skúsenosti:

Pred výletom do prírody sme sa dôkladne posprejovali. Narozdiel od chemických prípravkov tento repelent nádherne vonia, takže ani deti nemali problém si ho na seba nechať nastriekať. Na oblečení nezanechal žiadne fľaky a z prírody sme sa tentoraz vrátili bez kliešťov.

Poľovníkov feniklový zázrak

Na ďalšej prechádzke sme tentoraz vyskúšali radu nášho kamaráta poľovníka. Ten so sebou zakaždým nosí vrecúško s feniklom. Ani toto kliešťom nevonia, a preto mnohí poľovníci na fenikel nedajú dopustiť.

Čo budete potrebovať:
 • balíček fenikla
 • textilné vrecúško alebo starú ponožku
Postup prípravy:
 1. Nachystajte si textilné vrecúško, alebo pokojne starú ponožku. Tú naplňte feniklom a zaviažte.
 2. Vrecúško dajte do vrecka a tradá do lesa.
 3. Osvedčuje sa aj vloženie malého vrecúška s týmto korením do topánok. Raz za čas počas prechádzky vrecúško s korením v rukách pomačkajte, aby sa vôňa viac rozvinula.
Naše skúsenosti:

Keďže bolo chladnejšie počasie, nebol problém si vložiť do vreciek vrecúško s korením. Deti si však odmietali vložiť malé vrecúška s feniklom do topánok :D. Ani z tejto prechádzky sme si žiadneho kliešťa nedoniesli. Na teplejšie dni, kedy na sebe nebudeme mať nohavice s vreckami, si nachystáme feniklový sprej a budeme ho na seba sprejovať podobne ako predchádzajúci recept. Vonia to ako detský čaj, deti s tým nemajú problémy.

Netušili sme, aké ľahké je si vyrobiť vlastný repelent proti kliešťom a musíme poznamenať, že okrem nízkych nákladov a jednoduchej prípravy nás veľmi prekvapilo, aké účinné sú. Takže u nás doma už predražené odpudzovače nekupujeme.

Zdieľajte tento užitočný článok aj so svojimi priateľmi a rodinou. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
Karamelové rezy, ktorými potešíte každú návštevu: Spokojnosť zaručená!
Potrebné ingrediencie na cesto: 200 g polohrubej múky 4 vajcia 150 g...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *