Nedostatok horčíka: 6 príznakov, ktoré to v tele indikujú!

Horčík sa podieľa na viac ako 300 metabolických procesoch v tele vrátane energetického metabolizmu, syntézy bielkovín a detoxikácie. Keďže je prirodzene prítomný v mnohých potravinách, väčšina ľudí sa domnieva, že ho má v tele dostatočné množstvo.

Zdravý dospelý človek by mal denne prijať v priemere 270-400 mg horčíka v závislosti od telesnej hmotnosti.

Pozrite si príznaky, ktoré odhaľujú nedostatok horčíka v tele:
 • Zápcha
  Zápcha je často znakom toho, že potrebujete zvýšiť príjem horčíka, pretože tento minerál má pri užívaní vysokých dávok laxatívny účinok.

Horčík uvoľňuje svaly v črevnom trakte, čím im dodáva väčšiu pružnosť, a zároveň “ťahá” vodu, čo vedie k mäkšej stolici a uľahčuje jej pohyb. Týmto spôsobom zmierňuje príznaky zápchy.

 • Bolesť svalov a bolesti
  Ak cítite napätie a bolesť svalov, pravdepodobne máte nedostatok horčíka. Horčík pomáha uvoľňovať svaly a zabraňuje tvorbe kyseliny mliečnej a pomáha pri liečbe mnohých kĺbových a svalových problémov, ako je fibromyalgia, osteoporóza, syndróm nepokojných nôh a iné zápalové ochorenia.
 • Nadmerná hmotnosť
  Západný model stravovania má zničujúci vplyv na hmotnosť kvôli vysokému obsahu nasýtených tukov v potravinách. Ak pociťujete nedostatok energie a priberáte, zvážte, čo jete. Do svojho jedálnička zaraďte potraviny bohaté na horčík, ako je tmavozelená listová zelenina, quinoa, celozrnné výrobky, orechy, fazuľa, ryby a jogurt. Tieto potraviny pomáhajú pri regulácii hmotnosti, pretože horčík aktivuje enzýmy, ktoré riadia trávenie a pocit sýtosti.
 • Abnormálne hladiny cukru v krvi
  Štúdie preukázali, že nedostatok horčíka je vážne spojený s cukrovkou. Ľudia s nízkym obsahom horčíka majú menšiu pravdepodobnosť, že budú dodržiavať zdravý životný štýl.

Odborníci odporúčajú ľuďom s vyšším rizikom vzniku cukrovky alebo s abnormálnou hladinou cukru v krvi, aby zvýšili príjem horčíka, a to buď prostredníctvom výživových doplnkov, alebo správnych potravín.

 • Hypertenzia
  Najväčšie množstvo horčíka v tele sa nachádza v srdci, takže jeho nedostatok môže mať ničivé účinky. Ak zistíte, že trpíte hypotenziou, hypertenziou alebo abnormálnym srdcovým rytmom, môžete mať nedostatok horčíka. V každom prípade by mal uvedené príznaky vyšetriť lekár.
 • Nevysvetliteľná únava a úzkosť
  Ak si všimnete, že ste neustále unavení alebo vystresovaní, môžete mať nedostatok horčíka. Horčík obmedzuje uvoľňovanie stresových hormónov a zároveň pôsobí ako filter pre hormóny vstupujúce do mozgu.

Štúdie však ukázali, že keď je telo vystavené stresu, využíva zásoby horčíka na jeho potlačenie a často sa dostáva do ešte väčšieho stresu, pretože nemá dostatok horčíka na blokovanie uvoľňovania kortizolu, stresového hormónu.

Ak máte vyššie uvedené príznaky, snažte sa jesť potraviny s obsahom horčíka alebo užívajte doplnky s horčíkom. Horčík sa v posledných rokoch stal obzvlášť populárnym, pretože pomáha liečiť nespavosť, zvládať príznaky depresie a regulovať krvný tlak.

Written By
More from redakcia
Vedci objavili potravinu, ktorá zabíja 75 % rakovinových nádorov…
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je rakovina hrubého čreva druhou...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *