Neliečené problémy so zubami môžu mať vplyv na celé vaše telo a spôsobiť závažné zdravotné problémy!

Návšteva zubára, to je pre niektorých nepredstaviteľná úloha, ktorú sa snažíme oddialiť, čo to ide. Bohužiaľ, veľa z nás si neuvedomuje, že vyhýbanie sa pravidelným zubárskym prehliadkam situáciu iba zhoršuje.

Namiesto toho, aby sme v ordinácii strávili pár minút, necháme to dôjsť tak ďaleko, pokiaľ nie sú zuby poškodené a bolesť sa postupne neusadzuje v ústnej dutine.

V takom prípade už je konzultácia nutná a zákrok viac bolestivý. V skutočnosti totiž zubné kazy nie sú také nevinné, ako sa môžu zdať. Ak ich nebudete včas riešiť, môžu mať katastrofálny vplyv na naše srdce aj ostatné orgány.

Ako predchádzať zubným kazom

Pre rodičov je veľmi dôležité, aby už od raného veku dieťaťa, vštepovali svojim ratolestiam, ako veľmi je dôležité dodržiavať pravidelnú a správnu ústnu hygienu.

Starostlivé čistenie zubov a obmedzenie spotreby sladkých potravín a nápojov sú kľúčové. Nižšie uvádzame najčastejšie rizikové faktory, ktoré môžu pomôcť tvorbe zubných kazov.

Bakteriálny zubný povlak

Ústa obsahujú asi 60 druhov baktérií, ktoré sú príčinou vzniku bakteriálneho povlaku, ktorý naďalej môže spôsobiť ochorenie ďasien. Čo jednoducho znamená, že čím viac týchto baktérií v ústach budete mať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinú zubné kazy.

Stravovacie návyky

Tvorba zubných kazov je riadená našimi stravovacími návykmi. Potraviny bohaté na kyseliny sa môžu podieľať na demineralizácii zubnej skloviny a viesť k tvorbe zubného povlaku.

Krehké zuby

Niektorí jedinci sa už môžu narodiť s krehkými zubami, zle mineralizovanou alebo veľmi tenkou sklovinou, kvôli čomu sú zuby oveľa zraniteľnejšie voči baktériám a predurčené na pomalý rozpad.

Akonáhle sú sprevádzané bakteriálnym povlakom a zlou stravou, stav sa môže zhoršiť a ohroziť zdravie ústnej dutiny. Preto je nutné konať skôr, než sa rozpad zubov stane bolestivým a nebezpečným pre naše zdravie. Nástup a vývoj rozpadu zubov môžete spoznať podľa nasledujúcich fáz.

Demineralizácia zubnej skloviny

Akonáhle sa začnú zuby rozpadať, najprv nastane demineralizácia zubnej skloviny. Spočiatku sa prejavuje ticho a nenápadne, ale v pokročilejšom štádiu môže byť veľmi bolestivá. Preto je nutná neodkladná konzultácia u lekára.

Poškodenie zuboviny

Po útoku na sklovinu môže nastať poškodenie zuboviny. Skazený zub sa tak stáva citlivejším a spôsobuje nepohodlie. Poškodenie zuboviny spoznáte podľa hnedej škvrny alebo diery vo vnútri zuba.

Zápal buničiny

Akonáhle nebudete zub liečiť, príde na rad zápal buničiny, čo je hlbšia vrstva zuba. Prepadne vás neznesiteľná bolesť, keď sa už nevyhnete návšteve stomatológa. Ak dôjde k fáze rozpadu, na zub zaútočí závažná infekcia a objaví sa hnis.

V takom prípade môže byť zubár nútený celý zub odstrániť.

Vplyvy neliečených zubných kazov

Veľa ľudí si myslí, že to, čo sa deje v našej ústnej dutine, má vplyv iba na to, čo sa vo vnútri dutiny nachádza, ale tak tomu nie je. Neliečené problémy so zubami môžu mať vplyv na celé naše telo a spôsobiť závažné zdravotné problémy.

  • Zapálené tepny
  • Opuchnuté nohy
  • Ochorenie srdca, obličiek, očí alebo kĺbov

Neodkladajte preto návštevu svojho zubára, či už pri pravidelných prehliadkach alebo v prípade problémov so zubami.

Zdieľajte tento informatívny článok aj ďalej so svojimi priateľmi na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Toto je najlepšie mlieko a prispieva k liečbe mnohých chorôb! Po materskom mlieku je to najcennejšie mlieko pre vývoj detí.
Kozie mlieko nespôsobuje alergie vďaka svojmu zloženiu bielkovín. Je ľahko stráviteľné, pretože...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *