Neseďte so skríženými nohami. Je to škodlivé pre vaše zdravie!

Mení sa aj rýchlosť pohybu krvi v cievach dolných končatín, čo môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín. Väčšina výskumov ukazuje, že kolená s prekríženými nohami sú horšie ako kolená s členkami.

Takýto spôsob sedenia totiž môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku v dôsledku hromadenia krvi v žilách a srdce musí pracovať intenzívnejšie, aby to kompenzovalo. A to môže zvýšiť riziko poškodenia ciev. Preto by ste pri meraní krvného tlaku mali mať nohy rovno na podlahe.

Aký vplyv má skrížené nohy na telo

Čím častejšie sedíte so skríženými nohami, tým je pravdepodobnejšie, že sa u vás dlhodobo zmenia dĺžka svalov a usporiadanie kostí v panve. A vzhľadom na spôsob, akým sú kosti navzájom spojené, môže kríženie nôh spôsobiť aj nesprávne nastavenie chrbtice a ramien.

Vaša poloha hlavy môže byť prípadne v dôsledku zmien v krčných kostiach nevyrovnaná, pretože pri krížovom státí chrbtica kompenzuje tlak, aby udržala ťažisko nad panvou.

Váš krk môže byť ovplyvnený aj tým, že jedna strana tela je slabšia ako druhá.

Rovnaká nerovnováha sa môže prejaviť aj v panvových a chrbtových svaloch v dôsledku zlého držania tela a tlakov a napätia spôsobených krížovým sedením.

Panva môže byť tiež nesprávne nastavená v dôsledku dlhodobého napätia (ťahu) gluteálnych svalov na jednej strane, čo znamená, že sú slabšie. Dlhodobé sedenie s prekríženými nohami tiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku skoliózy (nesprávneho postavenia chrbtice) a iných deformácií.

Môže tiež spôsobiť chronickú bolesť, ktorá postihuje vonkajšiu stranu bedier a stehien.

Výskum tiež ukázal, že sedenie so skríženými nohami môže vystaviť peroneálny nerv, známy aj ako fibrózny nerv, v dolnej časti nohy riziku stlačenia a poranenia. To sa zvyčajne prejavuje slabosťou pri pokuse o zdvihnutie bočnej strany malíčka.

Zvykli ste si na skrížené nohy so zdvihnutou pravou alebo ľavou nohou?

Približne 62 % ľudí dvíha pravú nohu nad ľavú, 26 % opačne a 12 % nemá žiadne preferencie. Ale akokoľvek je sedenie s prekríženými nohami pohodlné, môže byť škodlivé pre niektoré zdravotné problémy a držanie tela.

Záleží na tom, akú polohu so skríženými nohami preferujete

Výskum ukázal, že sedenie so skríženými nohami môže zhoršiť zlé nastavenie bokov, keď je jeden bok vyššie ako druhý. Vo väčšine prípadov je však tento stav krátkodobý a do niekoľkých minút sa vráti do normálu.

Existujú tiež dôkazy, že skrížené nohy môžu ovplyvniť tvorbu spermií.

Je to preto, že teplota semenníkov by mala byť o 2 °C až 6 °C nižšia ako typická telesná teplota. Sedenie zvyšuje teplotu semenníkov o 2 °C a sedenie so skríženými nohami ju môže zvýšiť až o 3,5 °C. A štúdie ukazujú, že zvýšenie teploty mieška alebo semenníkov môže znížiť počet aj kvalitu spermií.

Treba tiež poznamenať, že vzhľadom na rozdiely v mužskej a ženskej anatómii je pre ženy pravdepodobne oveľa jednoduchšie sedieť so skríženými nohami – najmä preto, že muži majú menší rozsah pohybu v bedrovej oblasti.

Chodidlá a kĺby

Na druhej strane existuje výskum, ktorý ukazuje, že sedenie so skríženými nohami môže byť pre niektorých ľudí prospešné. V malej štúdii z roku 2016 sa napríklad zistilo, že ľuďom, ktorí majú jednu nohu dlhšiu ako druhú, môže sedenie so skríženými nohami pomôcť upraviť výšku oboch strán panvy, čím sa zlepší zarovnanie držania tela a chôdze.

Zdá sa tiež, že sedenie so skríženými nohami znižuje aktivitu určitých svalov, najmä šikmých svalov (svaly pod kožou, kde si kladiete ruky na boky) v porovnaní so sedením s nohami vpredu. To vám môže pomôcť uvoľniť svaly jadra.

Podobne existujú dôkazy, že sedenie so skríženými nohami zlepšuje stabilitu šľachových kĺbov (zodpovedných za prenos hmotnosti medzi chrbticou a nohami). A samozrejme, známa jogová pozícia “lotos” v joge alebo meditácii predstavuje telo sediace na podlahe s prekríženými nohami.

Existuje však len veľmi málo dôkazov o tom, či dlhší čas strávený v tejto polohe môže viesť k niektorým problémom, ktoré spôsobuje aj sedenie so skríženými nohami na stoličke.

V skutočnosti pre mnohých ľudí joga ponúka obrovské výhody, a to aj pre tých, ktorí už majú problémy s kolenami.

Sedenie s prekríženými nohami: Aký je teda verdikt?

Ak môžete, je pravdepodobne najlepšie vyhnúť sa kríženiu nôh. Mnohé rizikové faktory spojené s prekríženými nohami však pravdepodobne zhoršujú iné základné problémy, napríklad sedavý spôsob života a obezita.

Vzhľadom na to je hlavnou radou nesedieť príliš dlho v rovnakej polohe a byť pravidelne aktívny.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*