Neuveriteľná sila bobkových listov: Zapáľte ich a uvidíte, čo sa stane po pár minútach. Budete veľmi milo prekvapení!

Máte pocit, že už máte všetkého dosť a potrebujete si na chvíľu oddýchnuť, relaxovať a zbaviť sa všetkého stresu, ktorý vás ťaží? Nebudete tomu veriť, ale aj taká jednoduchá vec ako bobkový list môže mať takýto účinok. Tento malý zázrak sa často používa v stredomorskej kuchyni, ale jeho využitie tým rozhodne nekončí!

Bobkové listy sa najčastejšie spájajú s varením a pečením, ale tieto listy majú skutočne veľmi dlhú históriu. Ani starí Gréci a Rimania sa nevzdávali bobkových listov pre ich liečivé účinky. Možno ste si to všimli napríklad na venci, ktorý nosili rímski cisári. Bolo preukázané, že bobkový list má upokojujúce účinky, môže pôsobiť protizápalovo a dokonca pomáha pri epileptických záchvatoch.

Tieto listy totiž obsahujú éterické oleje – napríklad eukalyptol, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri relaxácii.

Pri bežnom použití v potravinách majú bobkové listy tieto účinky:

  • detoxikuje telo
  • spomaľuje starnutie
  • chráni telo pred bakteriálnymi infekciami
  • zlepšuje trávenie
  • pomáha kontrolovať cukrovku
  • zlepšuje zdravie srdca
  • zmierňuje dýchacie problémy

Okrem už spomínaných známych účinkov sa zistilo, že dym z bobkového listu má pri spaľovaní veľmi zaujímavé účinky.

Čo sa stane, keď spálite bobkový list?

Podľa ajurvédskej medicíny, ak zapálite bobkový list ako kadidlo a položíte ho do miestnosti, v ktorej sa nachádzate, doslova to poteší váš dýchací systém! Výpary pomáhajú uvoľňovať hlieny a čistiť pľúca a priedušky. Inhalácia sušených bobkových listov je preto jednoznačne zdraviu prospešná! Rovnako ako aromatický vavrínový olej.

Inhalácia bobkových listov dokonca zmierňuje bolesti, ako sú migrény alebo chronické bolesti svalov a kĺbov. Je to vďaka éterickým olejom obsiahnutým v bylinke, ktoré majú blahodarný a upokojujúci účinok na psychiku, ktorá je konfrontovaná s pocitmi fyzickej bolesti.

Pomáhajú odpútať sa od bolestivých pocitov.

Bobkový list obsahuje mnoho chemických látok a olejov, ktoré majú upokojujúci účinok. Pri spaľovaní sušených bobkových listov sa týchto látok uvoľňuje ešte viac. Výsledkom je para, ktorá pri vdychovaní pôsobí relaxačne, povzbudzujúco a zároveň vás zbavuje stresu a napätia. Žiadna únava, ale pocit znovuzrodenia!

Keďže vdychovanie výparov bobkového listu vás uvedie do stavu pokoja, mnohí uvádzajú aj pocit zvýšenej koncentrácie a bdelosti. Už v starovekom Grécku poznali účinky tejto byliny a používali ju pri meditácii, pričom pomáhala ľuďom sústrediť myseľ na techniku meditácie a správne dýchanie.

Bol tento článok užitočný? Podeľte sa oň so svojou rodinou a priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*