Neznášanlivosť lepku: 9 “nevinných” príznakov, ktoré naznačujú problém. Čo robiť?

Neznášanlivosť lepku

Dokonca sa o ňom hovorí ako o zabijakovi, ktorý si potichu ide za svojím cieľom. V skutočnosti je lepok taký nebezpečný, že môže dokonca spôsobiť chronické poškodenie ľudského organizmu. Preto sa považuje za správne, aby všetci ľudia vedeli, či sú voči nemu intolerantní.

Tu je 9 príznakov, ktoré poukazujú na neznášanlivosť lepku
  • Problémy s gastrointestinálnym traktom: Príznaky sa týkajú najmä čriev: nevoľnosť, nadúvanie, hnačka, bolesť brucha a dokonca aj zápcha. Ľudia si tieto príznaky často spájajú s inými ochoreniami. A pacientom bol náhodne diagnostikovaný syndróm dráždivého čreva (IBS). Štúdie potvrdzujú, že 10-15 % svetovej populácie trpí IBS. Táto diagnóza však môže viesť k tomu, že ľudia s neznášanlivosťou lepku nedostanú vhodnú liečbu, takže príznaky nezmiznú.
Ďalšie príznaky, ktoré naznačujú neznášanlivosť lepku

  • Nevysvetliteľné zmeny hmotnosti: Neznášanlivosť lepku môže viesť k úbytku aj prírastku hmotnosti bez zjavnej príčiny. K tomu dochádza v dôsledku zápalových procesov na bunkovej úrovni a metabolických porúch. Náhla zmena hmotnosti môže sprevádzať iné nepríjemné ochorenia. Môže však súvisieť s neznášanlivosťou lepku, ak je sprevádzaná inými príznakmi malabsorpcie.
  • Hormonálna nerovnováha: Existuje priama súvislosť medzi neznášanlivosťou lepku a hormonálnou nerovnováhou, ktorá sa môže prejavovať nepravidelným menštruačným cyklom, náhlymi výkyvmi hmotnosti, PMS a poruchami spánku. Sú spôsobené neznášanlivosťou lepku a ich výskyt sa zvyšuje počas puberty, tehotenstva a menopauzy. Majte na pamäti, že tieto príznaky sa vyskytujú najmä u žien.
  • Problémy s centrálnym nervovým systémom: Lepok zvyšuje zápal a črevnú priepustnosť. Príznaky neznášanlivosti lepku môžu zahŕňať problémy so sústredením, depresiu, úzkosť, nespavosť a únavu. Niektorí ľudia s neznášanlivosťou lepku sú podráždení a zle sa sústredia.

Podľa informácií získaných zo štúdie sú ľudia s neznášanlivosťou lepku náchylnejší na migrény ako ostatní ľudia. Príčiny bolestí hlavy môžu byť veľmi odlišné. Osoba, ktorá nemôže lepok, môže pociťovať bolesť hlavy 30-60 minút po jedle.

 Okrem toho príznaky, ktoré naznačujú neznášanlivosť lepku
  • Problémy s kožou a nechtami: Keratinizácia vlasov a herpetická dermatitída sú 2 kožné ochorenia priamo súvisiace s neznášanlivosťou lepku. Medzi príznaky patrí svrbenie a vyrážky, ktoré sa môžu objaviť na rukách, trupe, tvári, zadku, lakťoch a vlasovej časti tela. Ďalším príznakom sú oslabené a lámavé nechty. Iné podráždenia kože, ako napríklad mimický ekzém, môžu signalizovať neznášanlivosť lepku.

  • Porucha pozornosti s hyperaktivitou: Ďalšou poruchou, ktorá môže súvisieť s neznášanlivosťou lepku, je porucha pozornosti s hyperaktivitou. Môže sa vyskytnúť u detí aj dospelých. Bezlepková diéta môže pomôcť zmierniť príznaky ADHD.
  • Zlý stav zubov: V prípade neznášanlivosti lepku je vstrebávanie základných prvkov a minerálov v čreve znížené. To platí aj pre vápnik. Výsledkom môžu byť problémy so zubami a ústnou dutinou: precitlivenosť skloviny, zubný kaz, kazy a vredy sliznice. Ak sa o svoje zuby dobre staráte, ale napriek tomu pozorujete určité problémy, príčinou môže byť konzumácia lepku.

  • Anémia spôsobená nedostatkom železa: Veľmi často sa celiakia diagnostikuje v dôsledku anémie z nedostatku železa. Príznaky zahŕňajú znížený objem krvi, únavu, dýchavičnosť, bolesti hlavy, bledosť kože a dokonca aj artritídu. Železo je zle stráviteľné, pretože pri neznášanlivosti lepku je znížená absorpcia železa v čreve.
  • Autoimunitné ochorenia: Mnohí ľudia s autoimunitnými ochoreniami majú v anamnéze neznášanlivosť lepku. Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém po požití lepku napáda vlastné črevné bunky. Problém sa ešte znásobuje tým, že toto autoimunitné ochorenie zvyšuje riziko vzniku ďalších autoimunitných ochorení, ako je autoimunitná tyreoiditída, autoimunitné ochorenie pečene, Crohnova choroba, cukrovka, vitiligo, reumatoidná artritída a skleróza multiplex.

Ako liečiť neznášanlivosť lepku

Lekár vám odoberie vzorku krvi a vyšetrí ju na prítomnosť protilátok, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v krvi ľudí s celiakiou. Pred testom by ste mali do svojho jedálnička zaradiť lepok, pretože to pomôže vyhnúť sa nepresným výsledkom.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*