Nie každý by mal jesť banány! Ak patríte medzi týchto ľudí, dávajte pozor!

Banány sú jedným z najčastejšie konzumovaných druhov ovocia na svete a niet pochýb o tom, prečo. Dodáva energiu, vitamíny a minerály a podporuje zdravie srdca a čriev. Nemalo by sa to však preháňať.

Mnoho ľudí si vyberá banány ako občerstvenie medzi jedlami, pretože sa ľahko prenášajú, pohodlne sa lúpajú, dajú sa jesť kdekoľvek a dokonca dodávajú energiu.

Výhody

Banány dodávajú telu vitamíny, minerály a vlákninu, ako aj sacharidy, ktoré vám dodajú energiu, keď ju náhle potrebujete. Najčastejšie sa uvádza pre vysoký obsah draslíka, ktorý prispieva k zdraviu srdca.

Dôležitý je aj obsah prebiotických látok, ktoré sú živinou pre dobré baktérie žijúce v našich črevách. Za zmienku stojí aj obsah horčíka (60 mg/100 g – denná potreba: 300 mg).

Draslík spolu so sodíkom zohráva dôležitú úlohu v rovnováhe soli a vody v tele. Draslík pomáha znižovať krvný tlak, odstraňovať odpadové látky z buniek a tiež znižuje riziko infarktu a mŕtvice. Cieľom pre zdravie srdca a ciev by mal byť vyšší príjem draslíka a nižší príjem sodíka (soľ, slané potraviny).

Je zdravé jesť veľa banánov?

Ak sa pozrieme na obsah draslíka, tak áno, pretože priemerne veľký banán obsahuje 500 mg draslíka a odporúčaná denná dávka je 3500 mg. Inak je obsah sacharidov trochu znepokojujúci, ak sa konzumuje v nadmernom množstve.

100 g banánov obsahuje 24 g sacharidov, čo je jeden z najvyšších obsahov sacharidov spomedzi všetkých druhov ovocia. Priemerný banán má 120 g, takže je to skôr 28 g/banán. To znamená aj viac kalórií.

  • V tomto zmysle sa neodporúča, aby ľudia, ktorí chcú schudnúť, občerstvovali banánmi.
  • Pre tých, ktorí trpia zlyhaním obličiek, môže byť problematický vysoký obsah draslíka. Ak sa prijme príliš veľa draslíka, obličky vyrovnajú váhy, ale keďže tu nefungujú dobre, následok môže byť nebezpečný. V tomto prípade je obsah draslíka v banáne obrátený.
  • Beta-blokátory sú bežne predpisované lieky pre pacientov so srdcom a môžu spôsobiť zvýšenie hladiny draslíka v krvi, takže aj oni by mali byť pri konzumácii banánov opatrní. Zahrnuté sú aj nesteriodické protizápalové lieky a diuretiká.
  • Banány môžu u niektorých ľudí vyvolať migrénu, preto sa odporúča, aby sa ich konzumácii vyhýbali alebo aby nejedli viac ako polovicu banánu denne.
  • Alergia na banány je tiež problém, takže ak vás svrbia ústa a hrdlo, máte žihľavku a sipot, myslite aj na banány.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!
Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *