Obranný mechanizmus vášho tela, ktorý vás chráni a vy si to neuvedomujete!

Ľudské telo je úžasné a neustále skrýva mnoho tajomstiev, o ktorých nemáme ani potuchy. Dnes sa pozrieme na niekoľko zaujímavých vecí o tele, o ktorých pravdepodobne ani neviete, hoci sú to naše prirodzené obranné mechanizmy.

Chránia nás 24 hodín denne pred rôznymi faktormi a vecami, ktoré by nám mohli ublížiť. V niektorých prípadoch ide o fyzickú ochranu, v iných o ochranu našej psychiky, ale v každom prípade chráni naše telo, aj keď si to neuvedomujeme.

Zívanie, kýchanie a naťahovanie

Myslíte si, že zívate len preto, že ste unavení alebo vo veľmi nudnej spoločnosti? Veľká chyba. Vaše telo sa v skutočnosti snaží ochladiť mozog, aby sa neprehrial alebo nepreťažil.

To je zaujímavá skutočnosť, pretože teraz môžete povedať svojej spoločnosti, že vôbec nie je nudná. Váš mozog sa len snaží absorbovať všetky informácie a zároveň sa nepreťažiť.

Kýchanie je celkom zrejmé. Vzniká, keď sú nosové priechody naplnené alergénmi, baktériami alebo prachom. Kýchanie je pre telo najjednoduchší spôsob, ako sa týchto nečistôt okamžite zbaviť.

Natiahnutie končatín je inštinktívna činnosť, ktorá pripravuje telo na fyzickú záťaž, ktorej bude počas dňa vystavené. Z tohto dôvodu sa vždy po prebudení pretiahneme.

Štikútanie, zášklby a “kŕče orgánov”

Štikútka sa zvyčajne objavuje, keď jeme príliš rýchlo, príliš veľa alebo prehĺtame veľké sústa jedla. V tomto prípade je podráždený pneumogastrický nerv, ktorý úzko súvisí so žalúdkom a bránicou. Výsledkom je nepríjemné štikútanie.

Myoklonický kŕč je ten zvláštny otras, ktorý môžete zažiť chvíľu po tom, ako si ľahnete do postele. Je to zvláštne, ale pre mozog je zaspávanie predzvesťou smrti, z ktorej sa vás snaží týmto otrasom prebudiť.

V okamihu, keď chce zaspať, všetky svaly sa uvoľnia, frekvencia dýchania prudko klesne a pulz je takmer nepostrehnuteľný. Pre mozog to znamená smrť, a preto sa vás snaží prebudiť.

Takzvaná “scvrknutá” pokožka je vždy, keď ste dlho vo vode. Telo si uvedomuje, že prostredie bude klzké a snaží sa prispôsobiť tak, aby mohlo pohodlne fungovať aj vo veľmi vlhkom prostredí.

Potlačenie pamäte, husia koža a slzy

K potlačeniu pamäti prirodzene dochádza po nepríjemných, traumatických zážitkoch. Mozog tieto spomienky vymaže, aby ochránil vašu psychiku.

Hlavnou funkciou husej kože je znížiť množstvo tepla, ktoré telo stráca na povrchu kože, aby sa mohlo ľahšie zahriať v nehostinných podmienkach.

Slzy sú dôležité pre zdravie očí, ale vedci tvrdia, že sa tiež snažia odvrátiť pozornosť človeka od emocionálnej bolesti, ktorú práve prežíva. Je to veľmi zaujímavý spôsob ochrany nášho tela, pretože zvyčajne plačeme, keď sme v silnom emocionálnom rozrušení.

Všetky tieto mechanizmy dokazujú, že ľudské telo neustále pracuje počas každého dňa, aby nás chránilo pred bolesťou, zranením alebo smrťou.

Zaujímavé však? Podeľte sa o tento článok aj s Vašimi priateľmi a rodinou.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *