Olej z týchto semien zlepšuje stav kostí, zubov aj pokožky!

Mak neslúži iba ako náplň do buchiet alebo iných múčnikov, z jeho semienok sa tiež lisuje olej, ktorý má mnohostranné využitie. Jednak ho môžete konzumovať (obsahuje totiž veľké množstvo zdravých tukov, horčíka a ďalších cenných látok) a taktiež je vhodný na starostlivosť o vlasy aj pokožku. Makový olej Vám pomôže aj s ekzémom či lupienkou.

  • Makový olej sa získava zo semien maku siateho, ktoré sa lisujú za studena, výsledkom je teda veľmi kvalitný olej plný cenných látok. Mimo už spomínaného horčíka v ňom nájdeme napr. vápnik, draslík fosfor, železo, z vitamínov potom predovšetkým vitamíny skupiny B a vitamín E. Vďaka obsahu týchto látok pomáha makový olej proti bolestiam hlavy a anémii, upokojuje, podporuje trávenie, posilňuje imunitu, zlepšuje stav kostí, vlasov, zubov a pokožky, je účinný proti kožným ochoreniam (vnútorne aj zvonka) a znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím slúži ako prevencia pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

Vnútorné využitie

Makový olej je veľmi chutný a využíva sa vzhľadom na jeho kvalitu v studenej kuchyni. Oceníte ho predovšetkým v zeleninových šalátoch, ale aj v dezertoch a studených omáčkach. Poslúži aj na dochutenie ryže, pečiva či cestovín.

Na liečebné účely sa užíva 1 – 2x denne 1 lyžička makového oleja po dobu niekoľkých mesiacov, potom je vhodné ho dočasne nahradiť iným olejom a prípadne kúru zopakovať.

Vonkajšie využitie
  • Makový olej sa hodí najmä na starostlivosť o suchú, podráždenú a atopickú pokožku, už regeneruje a účinne hydratuje. Má tiež protizápalové účinky.
  • V starostlivosti o vlasy sa makový olej používa na regeneráciu rozstrapkaných končekov a proti lupinám – najčastejšie formou zábalu. Podporí aj rast vlasov.
  • Pravidelné vtieranie makového oleja do nechtov potom zlepší ich stav a podporí rast.
  • Makový olej je veľmi vhodný aj na masáže, vďaka horčíku má skvelé relaxačné účinky. Môžete doň pridať niekoľko kvapiek obľúbeného éterického oleja.

Makový olej skladujte v chladničke a do 3 mesiacov ho spotrebujte, pretože rýchlo zažltne.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*