Pečeň vám nepovie, kedy ste chorí, ale existuje 7 príznakov, ktoré vám môžu povedať, kedy máte problémy!

Znepokojujúce na ochorení pečene je to, že mnohí pacienti v počiatočných štádiách ochorenia nepociťujú žiadnu bolesť alebo nepríjemné pocity.
Ľudia sú príliš často nútení vyrovnať sa s bolesťou, stratiť prácu, potrebujú transplantáciu alebo dokonca čelia smrti, pričom všetkým týmto situáciám by sa dalo predísť včasnou diagnózou.

S ochorením pečene sa spájajú niektoré nápadné a niektoré menej nápadné príznaky, ktorými sa nám naše telo snaží naznačiť, že sa oplatí dať si skontrolovať pečeň.

  • Zožltnutie kože alebo očí

Hoci je tento jav u novorodencov pomerne častý, žltačka dospelých je iný prípad. Žltnutie očí a kože môže byť spôsobené alergickými reakciami na lieky, ale lekári testujú aj vírusy poškodzujúce pečeň, ako sú hepatitída B a C.

  • Tmavo sfarbený moč

Ak nie ste v neustálom stave takmer úplnej dehydratácie (o to sa netreba usilovať!) alebo neužívate lieky, ktoré spôsobujú zmenu farby vášho moču, nemal by byť oranžový alebo tmavý. Tmavší moč ako normálny môže znamenať, že pečeň nie je schopná odbúrať bilirubín, čo sa často vyskytuje u ľudí so zlyhaním pečene.

Ak je tento príznak sprevádzaný bledou, krvavou alebo dechtovou stolicou, určite je čas navštíviť odborníka.

  • Svrbenie pokožky

Typickým príznakom zlyhania pečene je silné svrbenie alebo veľmi suchá koža. Stáva sa to preto, lebo funkcia pečene je znížená a nie je schopná rozkladať žlč. Svrbenie je jedným z najzákernejších príznakov ochorenia pečene, ale aj jedným z najzjavnejších.

  • Jednoduché modriny

Iste, všetci sa občas udrieme a na koži sa nám objavia modriny, ale ak zistíte, že sa tieto modriny objavujú z ničoho nič, môže to byť znamenie, že vaša pečeň nefunguje najlepšie. Časté modriny a v ťažších prípadoch aj nekontrolovateľné krvácanie sa môžu vyskytnúť aj u pacientov s pečeňou, pretože problémový orgán nie je schopný produkovať látky potrebné na zrážanie krvi. Záhadné modriny by sa nikdy nemali ignorovať!

  • Neustála únava

Samozrejme, únava je vedľajším príznakom takmer každého ochorenia, ale v prípade pečene je to hlavný príznak. Lekári sa domnievajú, že sa to deje preto, lebo mnohí pacienti s pečeňou trpia podvýživou a dokonca hormonálnou nerovnováhou. Tieto dve veci môžu prispieť k oslabeniu organizmu a viesť k chronickej únave.

  • Kolísanie telesnej hmotnosti

Ak vaša hmotnosť stúpa alebo klesá bez vážnej zmeny životného štýlu, môžete mať problém s pečeňou. V oboch prípadoch ide o zníženú schopnosť pečene správne spracovať živiny a môže dôjsť k narušeniu metabolizmu.

  • Prehriatie a vysoká horúčka

Hoci ochorenie pečene môže mať viacero príčin, jednou z najčastejších príčin, ktoré lekári vidia u mnohých pacientov, je vysoká horúčka. Keďže tento orgán nefunguje správne, niektorí pacienti majú v krvi zvýšené hladiny toxínov, ktoré pečeň nedokáže vyčistiť a ich telo reaguje zvýšením telesnej teploty.

Pacienti s cirhózou pečene spôsobenou nadmernou konzumáciou alkoholu majú oslabený imunitný systém, ktorý nedokáže tak účinne bojovať proti infekciám. V dôsledku toho je výskyt ochorenia v takýchto prípadoch oveľa vyšší.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.
Written By
More from redakcia
Super zdravé, posilňujúce imunitu, stojace pár drobných a rastúce kdekoľvek za pár dní!
Pravdepodobne ste už počuli o tom, aké sú klíčky zdravé a pravdepodobne...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *