Pleť v ohrození: Čo majú cigarety spoločné s tmavými škvrnami a infekciami?

Negatívne vplyvy fajčenia na telo sú nepopierateľné. Trpí nielen pľúca, ale aj pleť.

Toxíny v tabakovom dyme a nikotín celkovo nepriaznivo ovplyvňujú pokožku tým, že vyčerpávajú jej štruktúru, znižujú obranyschopnosť a robia pleť náchylnou k rôznym kožným ochoreniam. Na toto žiadny priaznivec „bafania“ nemôže byť hrdý!

Koža fajčiara starne rýchlejšie

Neustála expozícia tabakovému dymu môže spôsobiť vážne vyčerpanie elastických vlákien v pleti, ktoré udržujú pokožku pevnú a pomáhajú jej obnoviť jej pôvodnú štruktúru. Tabakový dym tiež znižuje produkciu kolagénu a naopak zvyšuje počet voľných radikálov, čím urýchľuje starnutie a vznik vrások.

Objavujú sa tmavé škvrny

Melanocyty v pokožke produkujú pigment melanín, ktorý pleti dodáva jej jedinečnú farbu a chráni ju pred poškodením slnkom. Avšak okrem expozície UV žiarenia môžu hyperaktivitu melanocytov spôsobiť aj faktory, ako je tabakový dym. To môže viesť k hyperpigmentácii v oblastiach vašej pokožky, ktoré sú neustále vystavené tabakovému dymu.

Telo prichádza o dôležité látky

Vitamíny a antioxidanty v tele majú schopnosť bojovať a zvrátiť poškodenie kože voľnými radikálmi. Keď je však pokožka neustále vystavovaná škodlivým zlúčeninám a časticiam dechtu prítomným v tabakovom dyme, zvyšuje to počet voľných radikálov a naopak znižuje hladinu potrebných vitamínov. Štúdia potvrdila, že fajčenie redukuje hladinu vitamínu C a B-karoténu v plazme. Kadmium, ktoré sa prirodzene vyskytuje v tabaku, negatívne ovplyvňuje biologickú dostupnosť selénu a zinku. Okrem toho bolo preukázané, že zložky tabaku znižujú hladiny niekoľkých vitamínov B-komplexu.

Stojí za psoriázou a atopickou dermatitídou

Odborníci varujú, že fajčenie môže vyvolať rôzne zápalové stavy, a to vrátane psoriázy a atopickej dermatitídy. Nikotín v cigaretách sa viaže na kožné bunky, podporuje nadmernú produkciu keratinocytov (hlavná pokožková bunka) a môže hrať významnú úlohu pri vzplanutí ekzému. Tabak zase obsahuje nespočetné množstvo škodlivých chemikálií (áno, opäť sa to týka aj dechtu), ktoré sa spájajú a rakovinou kože.

Prispieva k infekciám

Fajčenie poškodzuje epidermálnu bariéru, oslabuje imunitnú obranu pokožky a spomaľuje hojenie rán. Kvôli tomu je pleť náchylnejšia k rôznym bakteriálnym aj vírusovým infekciám. Najlepšie je teda tipnúť posledné cigarky a s týmto zlozvykom prestať. Doba, za ktorú sa pokožka vylieči z účinkov fajčenia, sa môže líšiť v závislosti od miery poškodenia. Pozitívnu premenu však ľudia najčastejšie zaznamenávajú v priebehu niekoľkých týždňov.

Zdieľajte prosím aj s ostatnými! Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
Úžasný koláč s jablkami a snehovou penou: Neodoláte mu!
Prísady: 6 vaječných žĺtkov 250 g masla 200 g práškového cukru 300...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *