Pociťujete častú bolesť päty? Toto sú najčastejšie príčiny!

Bolesť päty môže mať mnoho príčin. Najčastejšie stavy, ktoré spôsobujú bolesť päty, sa vo všeobecnosti delia na dve hlavné kategórie: bolesť pod pätou a bolesť za pätou.

Keď chodíte po tvrdom povrchu alebo nosíte obuv, ktorá dráždi citlivé tkanivá chodidla, môže vzniknúť bolesť päty, ktorá je najčastejším problémom ľudí s bolesťami nôh.

Bolesť v spodnej časti päty

Ak máte bolesť pod pätou, môže ísť o jeden alebo viacero stavov, ktoré dráždia tkanivá na spodnej časti chodidla:

Kamenná modrina: Keď stúpite na tvrdý predmet, napríklad kameň, môžete si poraniť “vankúšik” na spodnej časti päty. Bolesť bude postupne ustupovať, ak budete nohu čo najviac udržiavať v pokoji.

Plantárna fascitída: Ak príliš veľa beháte alebo skáčete, môžete si spôsobiť zápal tkaniva, ktoré spája pätovú kosť so základňou prstov. Bolesť sa sústreďuje tesne pod pätou a spočiatku môže byť mierna, ale zosilnie, keď urobíte prvé kroky po odpočinku (napr. keď vstanete z postele).

Pätná opora: Keď plantárna fascitída trvá dlho, v mieste, kde sa tkanivo pripája k pätovej kosti, sa môže vytvoriť pätová ostroha (nahromadený vápnik).

Bolesť v zadnej časti päty

Ak máte bolesť za pätou, môže ísť o zápal v oblasti, kde sa Achillova šľacha pripája k pätovej kosti. Často sa to stáva ľuďom, ktorí nosia tesné topánky. Bolesť za pätou sa môže prejavovať postupne v priebehu času, čo spôsobuje, že koža na tomto mieste zosilnie, sčervená a opuchne.

Na zadnej strane päty sa môže vytvoriť hrčka, ktorá je na dotyk teplá. Bolesť sa môže zvýšiť pri prvej chôdzi po odpočinku.

Written By
More from redakcia
Recept na staropoľský perník: Lahodný, mäkký perník s neuveriteľnou vôňou!
Ingrediencie na poľský perník: Na 3 pláty 30 x 40 cm 500...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *