Potravina, ktorá je populárna v alternatívnej a prírodnej medicíne. Priložte si ju tam, kde je treba a budete ohromení výsledkami!

Predstavte si, že po nakrájaní zemiakov v kuchyni ich nedáte do hrnca s vodou, ale položíte si ich na telo. Zdá sa vám to zvláštne? Áno, pravdepodobne ste o tom nevedeli, ale zemiaky môžu byť veľmi užitočné pri riešení rôznych kožných problémov. Najlepšie na zemiakoch je, že sú široko dostupné a lacné. Odporúča sa však kupovať ekologické, ktoré neobsahujú zvyšky pesticídov a iné potenciálne škodlivé látky.

Ak ich však nemôžete nájsť, postačia vám aj obyčajné zemiaky.

Účinky zemiakov na pokožku

Surové zemiaky obsahujú niekoľko druhov výživných látok, ako sú vitamíny a minerály, ktoré sú veľmi prospešné pre vašu pokožku. Medzi tie, ktoré majú najväčší vplyv na pokožku, patria tieto:

 • Vitamín A: Pomáha predchádzať vráskam.
 • Vitamíny skupiny B: Zlepšujú tón a sfarbenie pleti, redukujú tmavé škvrny. Nedostatok týchto vitamínov môže viesť k akné, vráskam a ekzémom.
 • Vitamín C: Je to pravdepodobne najdôležitejší vitamín pre pokožku. Pomáha opravovať poškodenia, bojuje proti voľným radikálom a podporuje hojenie.
 • Železo: Nedostatok železa spôsobuje vyblednutie pokožky, ktorá potom vyzerá chorľavo.
 • Fosfor: Pomáha regenerovať kožné bunky.
 • Vápnik: reguluje vlhkosť pokožky, rast nových buniek a znižuje podráždenie.
 • Draslík: Pomáha pokožke zostať dobre hydratovaná.
Ako aplikovať zemiaky na pokožku

Nanášanie surových zemiakov na pokožku je naozaj jednoduché.

Prvým spôsobom je vylisovanie zemiakovej šťavy a jej následné nanesenie na problematické miesta alebo dokonca na celé telo, napríklad na celú tvár.

Druhým spôsobom je nakrájať zemiak na plátky a priložiť ich na pokožku. Plátky zemiakov môžete použiť aj na oči a očné viečka, napríklad ak trpíte tmavými kruhmi pod očami. Na odstránenie a redukciu vrások je najlepšie naniesť na tvár zemiakovú šťavu a nechať ju tam nejaký čas pôsobiť.

Tretím spôsobom je nastrúhanie zemiakov a následné nanesenie tejto hmoty na tvár.

Na škvrny si denne nanášajte zemiakovú šťavu alebo strúhané zemiaky. Na spáleniny od nadmerného slnenia si priložte plátky zemiakov. Ak nechcete len tak niekde dlho sedieť s plátkami po celom tele, môžete použiť aj šťavu.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov by aplikácia zemiakov mala trvať aspoň 20 minút. Vy sa na tento čas pohodlne usaďte, uvoľnite sa a nechajte zemiaky, aby  urobili svoje. A nezabudnite, že najlepšie sú organické zemiaky, ktoré by sa mali vždy používať surové.

Ďalšie výhody aplikácie zemiakov na pokožku
 • Doteraz sme spomínali zemiaky na odstraňovanie vrások, škvŕn, tmavých kruhov pod očami a spálenín od slnka. Tu je niekoľko ďalších spôsobov použitia.
 • Zníženie opuchu. Minerály obsiahnuté v zemiakoch spolu s vitamínom C pomôžu znížiť opuchy na tvári alebo inde na tele.
 • Hydratácia a spomalenie starnutia. Vysoký obsah draslíka v zemiakoch zabezpečuje dostatočnú hydratáciu pokožky a vitamín C zasa zabraňuje starnutiu a poškodeniu pokožky voľnými radikálmi.
 • Maska na vlasy. Zmiešajte napríklad zemiakovú šťavu s medom a túto masku naneste na vlasy. Chráni vaše vlasy pred poškodením, urýchľuje ich rast a robí ich silnejšími a hustejšími. Zabránite tiež nadmernému vypadávaniu vlasov.
 • Konzumácia šťavy zo surových zemiakov. Bolo preukázané, že šťava zo surových zemiakov má silné protirakovinové účinky, potláča zápaly a detoxikuje organizmus.

Len dbajte na to, aby ste nikdy nepoužívali zelené zemiaky, pretože sú jedovaté. Platí to najmä pri internom použití.

Záver

Používanie surových zemiakov je v poslednom čase veľmi populárne v alternatívnej a prírodnej medicíne, pretože sú dostupné, lacné a netoxické v porovnaní s mnohými komerčnými produktmi.

Ak Vás tento článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*