Pozor, môžete byť na ne citliví: Toto sú príznaky alergie na jahody!

Niektorí ľudia sú na jahody alergickí, čo znamená, že zjedenie jednej jahody môže byť pre nich nebezpečné. Ak sa u vás pri konzumácii jahôd vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste navštíviť alergológa.

  • Jahody sú veľmi zdravé, pretože majú vysoký obsah vitamínu C, vápnika, horčíka a železa, ale málo kalórií. Je to naše obľúbené skoré letné ovocie, ale u citlivých ľudí môže spôsobiť vážne alergické príznaky.
  • Jahody sa neodporúčajú deťom mladším ako dva roky, pretože často môžu spôsobiť alergické príznaky. Alergia môže mať najmä podobu kožných príznakov a silne edematóznej žihľavky.
  • V závažnejších prípadoch môžu opuchnúť pery, očné viečka a jazyk. Niektorí ľudia majú alergické reakcie aj na potraviny s vysokým obsahom histamínu, napríklad ako na jahody.

Ak po konzumácii jahôd spozorujete akékoľvek nezvyčajné reakcie na koži, v ústach alebo v žalúdku, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Alergia sa môže vyvinúť v každom veku, takže aj ľudia, ktorí s pokojom jedli jahody, môžu byť citliví. Ak chcete predísť vážnym problémom alebo zmierniť príznaky, požiadajte svojho lekára o antihistaminiká.

Silnú žihľavku nespôsobujú len jahody, ale môžu ju vyvolať aj niektoré lieky, konzervačné látky, potraviny, kozmetika, črevné červy, žalúdočné kyseliny, prípadne prejedanie.

Ak bol pre Vás tento článok užitočný, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*