POZOR na očný herpes alebo herpetické ochorenie očí: Príznaky a liečba!!!!

Je to bežný vírus, ktorý postihuje mnoho ľudí. Tento vírus môže spôsobiť pupienky, pľuzgiere na koži a malé ranky. Ak postihuje oči, je tento stav známy ako očný herpes alebo herpetické ochorenie očí.

Herpes v očiach je dôvodom na obavy, pretože môže mať nepríjemné príznaky. V zriedkavých prípadoch môže postihnúť hlbšie vrstvy očí a pacientovo videnie.

V tomto článku sa pozrieme na typy herpes simplex, ktoré môžu postihnúť oči, ako aj na príznaky, ktorými sa môžu prejavovať, a na dostupné možnosti liečby.

Typy
Existujú dva hlavné typy vírusu herpes simplex. Sú to:

Typ 1: Herpes vírus typu 1 zvyčajne postihuje tvár a je zodpovedný za príznaky, ktoré zahŕňajú pľuzgiere a pupienky.
Typ 2: Herpes vírus typu 2 je pohlavne prenosná forma vírusu. Hoci tento typ spôsobuje príznaky najmä v oblasti pohlavných orgánov, môže postihnúť aj oči.

Podľa Americkej oftalmologickej akadémie je vírus herpes simplex typu 1 najčastejšou príčinou očných infekcií. Najčastejšie je herpes v očiach spôsobený priamym kontaktom pokožky s osobou, ktorá už má tento vírus.

Často zostáva v nečinnosti v nervových bunkách a po aktivácii môže “cestovať” po nervoch v oku. Väčšina ľudí bola niekedy v živote infikovaná týmto vírusom, ale nie každý má jeho príznaky.

Príznaky
Očný herpes sa prejavuje rôznymi príznakmi. Môžu sa vyskytovať na oboch očiach, ale často je jedno oko postihnuté viac ako druhé. Niektoré príznaky závisia od toho, ktorá časť oka je postihnutá.

Príklady týchto príznakov zahŕňajú:

  • pocit, že je niečo v oku
  • citlivosť na svetlo
  • začervenanie
  • trhanie

Niekedy sa u pacienta môžu objaviť pľuzgiere herpesu na horných viečkach, ktoré pripomínajú vyrážku. Na pľuzgieroch sa vytvorí krusta, ktorá sa zvyčajne zahojí do troch až siedmich dní.

Ak herpes vírus postihne rohovku, vnútro oka alebo sietnicu, pacient môže zaznamenať výrazné zhoršenie videnia. Očný herpes zvyčajne nespôsobuje veľkú bolesť, hoci oko môže vyzerať zle.

Príznaky vírusu herpes simplex, ktorý postihuje oko, môžu byť veľmi podobné príznakom vírusu pásového oparu, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Pri pásovom opare je však pravdepodobnejšie, že sa objaví vyrážka s výrazným vzorom, zvyčajne len na jednom oku.

Ďalším ochorením, ktoré môže mať podobné príznaky ako pásový opar, je zápal spojiviek.

Ošetrenia
Očný herpes sa nedá absolútne vyliečiť. Lekár vám predpíše lieky, ktoré zmierňujú príznaky ochorenia, kým neustúpi. Liečba najčastejšie závisí od presného umiestnenia herpesu v očiach.

Riasy
V tomto prípade existujú lokálne masti, ako napríklad antivírusová alebo antibiotická masť, ktorá sa jemne aplikuje na oči. Antibiotické masti síce neliečia herpesovú infekciu, ale zabraňujú prenikaniu iných baktérií do otvorených, opuchnutých oblastí očného viečka.

Vonkajšia vrstva oka
Ak herpes v očiach postihuje len vonkajšie vrstvy oka, lekár môže predpísať antivírusové očné kvapky alebo antivírusový liek, ktorý sa užíva perorálne. Tie pomáhajú zmierniť účinky vírusu a skracujú čas zotavenia.

Hlbšia vrstva oka
Základom liečby sú opäť antivírusové očné kvapky alebo antivírusový liek, ktorý sa užíva perorálne. Lekár vám môže predpísať aj steroidné očné kvapky. Pomáhajú znižovať zápal v očiach, ktorý môže spôsobiť zvýšený tlak v očiach.

Podeľte sa o tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Zimná špecialita: Korenisté varené víno, ktoré úžasne vonia a neodolateľne chutí!
Ingrediencie pre 4 osoby: 750 ml červeného vína Cca 10 ks klinčekov...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *