Pozor na tieto varovné príznaky v dolných končatinách: Môže ísť aj o riziko gangrény!

Telo potrebuje cholesterol na produkciu hormónov, ľahko stráviteľných tukov, bunkových stien a ďalších dôležitých zložiek. Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi však znamená, že sa cholesterol hromadí na stenách tepien, čím sa zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy (korózie tepien), ktorá môže viesť k ochoreniu krčných tepien a mozgovej príhode, ischemickej chorobe srdca a infarktu, ako aj k ochoreniu periférnych tepien a amputácii, zvyčajne v kombinácii s fajčením, hypertenziou, cukrovkou alebo chronickým zlyhaním obličiek.

 • Ochorenie periférnych tepien

Ochorenie periférnych tepien je ochorenie charakterizované zníženým prietokom krvi do dolných končatín, ktorý je dôsledkom zúženia alebo uzavretia tepien dolných končatín. Progresia periférnej arteriopatie môže viesť k výraznému zúženiu tepien na jednej alebo oboch nohách.

Znížený prietok krvi do končatiny môže viesť k neschopnosti chodiť a obmedzenej schopnosti hojiť rany. U niektorých ľudí s vysokou hladinou cholesterolu množstvo krvi, ktoré sa dostane do dolných končatín, nestačí na prísun živín a kyslíka.

 • Riziko gangrény a amputácie

V týchto prípadoch človek pociťuje bolesť v nohách, aj keď sa nehýbe. Bez základných živín a kyslíka koža nefunguje normálne a vznikajú vredy. Ak postihnutý pociťuje bolesť aj v pokoji alebo sa u neho objavia kožné lézie, hrozí mu strata dolných končatín.

Toto štádium sa nazýva kritická ischémia a signalizuje ohrozenie končatiny (riziko gangrény a amputácie). Kritická končatinová ischémia si vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.

Príznaky, ktoré sa prejavujú u postihnutej osoby
 • Studené a necitlivé nohy alebo prsty
 • Bledá farba chodidiel
 • Začervenanie, keď nohy visia dole
 • Zmena farby končatín (modrý nádych)
 • Slabé alebo unavené nohy
 • Strata ochlpenia nôh, anhidróza nôh
 • Pomaly sa hojace rany
 • Zhrubnuté, nepriehľadné nechty na nohách
 • Erektilná dysfunkcia

Ochorenie periférnych tepien sa vyvíja pomaly, takže príznaky môžu zostať nepovšimnuté, najmä u tých, ktorí nechodia dostatočne, aby cítili bolesť v nohách. Jej liečba závisí od príznakov a fyzického stavu pacienta.

Dá sa liečiť určitými zmenami životného štýlu – odvyknutím od fajčenia, reguláciou ďalších rizikových faktorov v kombinácii s vhodnými liekmi. Ak vyššie uvedené opatrenia nefungujú, liečba je chirurgická.

Ak Vás článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Written By
More from redakcia
7 “zákerných” príznakov na tele, ktoré naznačujú, že môžete trpieť autoimunitným ochorením.
Súvisí to s jednou chorobou alebo jedným stavom. Táto konkrétna choroba alebo...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *