Pozor! Týmto znakom venujte zvýšenú pozornosť: Vedecké dôkazy sú zarážajúce…

Na obrázku je znázornené známe ochorenie nazývané xanthelasma (rozštep očného viečka), čo je ostro ohraničená žltkastá hrčka okolo očného viečka. Podľa najnovších správ by ste týmto príznakom mali venovať väčšiu pozornosť, ako si myslíte, pretože od toho môže závisieť váš život.

Tieto žltkasté útvary sa vyskytujú okolo dolných alebo horných viečok a vedci a lekári ich dávajú do súvislosti so srdcovými záchvatmi. Sú bežné u mužov aj žien, najmä vo veku nad 40 rokov.

Tieto žltkasté škvrny sú známkou usadenín cholesterolu. Sú mäkké a nebolestivé a nemajú vplyv na videnie.

Mnohí ľudia po ich objavení okamžite vyhľadajú lekára, pretože nie sú estetické. Keďže však mnohí ľudia ignorujú skutočnú príčinu, škvrny sa opakovane vracajú.

Vedecké dôkazy

Dáni vykonali výskum a zistili, že to súvisí so srdcovými chorobami. Práve profesor Tibjaerg Hansen upozornil lekárov a pacientov na skutočný zdroj problému.

Štúdia zistila, že ľudia, u ktorých sa vyvinula lézia nazývaná xanthelasma palpebrarum, mali o 48 % vyššie riziko srdcového infarktu. Výskumníci z nemocnice v Herleve v Dánsku sledovali zdravotný stav 12 745 ľudí od 70. rokov minulého storočia.

Na začiatku štúdie malo xanthelasmu 4,4 % účastníkov. Keď po tridsiatich troch rokoch vykonali následné sledovanie, zistili, že celkovo 1 872 ľudí dostalo infarkt, 3 699 ľudí malo srdcové ochorenie a 8 507 zomrelo.

O 48 % vyššia pravdepodobnosť, že dostanú infarkt, o 39 % vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie srdcové ochorenie, a o 14 % vyššia pravdepodobnosť, že počas tohto obdobia zomrú, v porovnaní s tými, ktorí žltkastý uzlík nemali.

Muži majú o 12 % vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú infarkt, pričom väčšina mužov dostane infarkt vo veku okolo 70 rokov. U žien je to 8 %. Xanthelasma je v podstate hromadenie cholesterolu a naznačuje, že k hromadeniu tuku môže dochádzať aj v iných častiach tela.

Výskumom sa tiež zistilo, že xanteláza môže poukazovať aj na závažnú aterosklerózu, smrteľné ochorenie srdca, vysokú hladinu cholesterolu, obezitu a vysoký krvný tlak.

Kardiológovia sa domnievajú, že do 10 rokov od objavenia sa žltkastých škvŕn môže existovať riziko srdcového infarktu. Ak spozorujete podobné príznaky, navštívte lekára a neotáľajte!

Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi známymi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*