Prečo lekári radia ženám, aby používali túto rastlinu pravidelne? Dôvody vás prekvapia…

Táto bylina bola známa svojimi užitočnými vlastnosťami už pred Kristom. Používa sa ako upokojujúci prostriedok proti stresu a na zlepšenie kvality spánku.

Príjemná, rozpoznateľná vôňa mäty je spôsobená vysokým obsahom mentolovej silice. Ako každý silne voňavý zástupca flóry má mäta výrazný baktericídny účinok.

Vďaka svojim chuťovým vlastnostiam sa používa ako korenie na mäso, huby alebo zeleninu. Pridáva sa do pečenia, domácich limonád alebo čajov. Je tiež prospešný vďaka svojim vlastnostiam na zlepšenie pleti a vlasov, zníženie hmotnosti a chuti do jedla.

Ale to nie je všetko!

Zlepšuje trávenie a podporuje chudnutie – mäta vás nielen zbaví nervozity a podráždenosti, ale pomôže vám aj v boji s nadváhou. Výskum ukázal, že rastlina zlepšuje odtok žlče, ktorá sa podieľa na štiepení tukov, odstraňuje nadúvanie a hnačky, ničí škodlivé baktérie v črevách a predovšetkým znižuje chuť na sladké a potláča pocit hladu.

Zlepšuje stav pokožky – Zelená bylina sa od nepamäti používa aj v kozmetike. Vyhladzuje jemné vrásky, odstraňuje unavený vzhľad pleti, odstraňuje nadmerný maz a sťahuje póry.

Jej antiseptické a hojivé vlastnosti pomáhajú v boji proti dermatitíde, akné a zápalom. Výťažok z listov mäty sa používa na vonkajšie použitie samostatne, ale aj ako súčasť domácich masiek alebo krémov. Ak si ráno potriete pokožku kockami ľadu s mätou, bude hydratovaná a jemná.

Posilňuje vlasy a stimuluje ich rast – Mäta stimuluje rast vlasových folikulov, normalizuje funkciu mazových žliaz, ktoré nielen posilňujú vlasy, ale stoja aj za ich rýchlejším rastom.

Vitamíny zvyšujú mikrocirkuláciu krvi v pokožke, vďaka čomu vlasové cibuľky dostávajú potrebnú výživu. Masky a oplachovanie vlasov mätovou vodou dodajú vašim vlasom jemnosť, hydratáciu a lesk.

Biologicky aktívne zložky mäty odstraňujú lupiny, čistia vlasy a pokožku hlavy od nečistôt.

Je tiež účinný pri čistení tela – mäta je súčasťou mnohých receptov na smoothie alebo kokteily. Voňavé okvetné lístky zlepšujú trávenie, odstraňujú nevoľnosť, dodávajú telu živiny a vitamíny, čistia a tonizujú cievy.

Mäta zvyšuje prekrvenie čriev a obličiek, čo prispieva k vylučovaniu toxínov.

Zvyšuje produktivitu – už samotný Aristoteles chodil s mätovým vencom na hlave a veril, že zlepšuje mozgovú činnosť. Moderní vedci potvrdzujú, že už pri vôni mäty v sebe okamžite pocítime prílev sily a jasnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho potom aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*