Prečo mám vždy studené ruky a nohy? A kedy si mám robiť starosti?

Sťažujete sa vy alebo niekto z vašich známych často na studené ruky a nohy? Vo väčšine prípadov to nie je problém a je to jednoducho spôsobené udržiavaním telesnej teploty.

Krv je pre naše telo fantastickou zásobárňou tepla. Odvedením krvi do pokožky sa teplo odovzdáva vonkajšiemu vzduchu, čo nám pomáha ochladiť sa. To je dôvod, prečo môže byť tvár počas horúceho dňa “začervenaná”.

Na druhej strane, keď pociťujeme chlad, cievy v koži sa zužujú, takže sa menej krvi dostáva do blízkosti kože. Menej krvi znamená menej tepla, a teda pocit chladu. Je to viditeľné najmä na rukách a nohách.

Je to normálny proces a ukazuje, že naše telo si plní svoju úlohu udržiavať normálnu vnútornú teplotu a chrániť naše orgány. Zvyčajne je tento pocit len dočasný. Ak má však niekto vždy studené ruky a nohy, aj keď je jeho telo dostatočne teplé, môže to byť znamenie, že ide o niečo iné.

Existujú okrem samoregulácie teploty aj iné príčiny?

Všetko, čo spôsobuje zúženie ciev, môže ovplyvniť pocit tepla v končatinách. Môže to byť spôsobené príčinami, ako je Raynaudov fenomén, pri ktorom sa niektoré cievy smerujúce do končatín dočasne zúžia. Ľudia s Raynaudovou chorobou majú zvyčajne veľmi bledé a studené prsty na rukách a nohách.

V niektorých prípadoch nie je jasné, prečo sa u niektorých ľudí vyskytujú Raynaudove príznaky. V iných prípadoch môže byť dôsledkom závažnejších príčin, ako je napríklad imunitná nedostatočnosť alebo hypertenzia.

Za nezvyčajne studenými rukami však môžu byť aj iné faktory. Všetko, čo bráni prechodu krvi cez cievy, môže viesť k chladnejším končatinám. Napríklad u ľudí s nekontrolovanou cukrovkou je vyššia pravdepodobnosť, že sa v cievach budú nachádzať tukové usadeniny, ktoré ich zužujú, stuhnú a bránia prietoku krvi.

Akékoľvek poranenie alebo poškodenie tkaniva môže tiež viesť k zastaveniu prietoku krvi do danej oblasti. Ak niekto v minulosti podstúpil operáciu ruky alebo utrpel zranenie, môže to ovplyvniť pocit tepla v končatinách.

Ďalšou možnou príčinou je anémia, ktorá môže ovplyvniť prenos krvi bohatej na kyslík do celého tela a viesť k studeným rukám a nohám. Za studené prsty na rukách a nohách môže byť zodpovedné aj fajčenie. Nikotín spôsobuje zúženie ciev a znižuje prietok krvi.

Kedy studené ruky a nohy predstavujú potenciálny problém?

Za normálnych okolností nie sú studené ruky a nohy dôvodom na obavy. Majte však na pamäti, že je to spôsobené zníženým prívodom krvi do končatín. Časom to môže viesť k:

  • lámavé nechty
  • suchá alebo popraskaná pokožka
  • zmena farby pokožky a pocit mravčenia alebo necitlivosti

Tieto oblasti tela môžu byť tiež menej citlivé, keď sú studené. Používanie prstov alebo chodidiel môže byť dokonca veľmi bolestivé, keď sú studené. Znížené prekrvenie môže spôsobiť, že v prípade poranenia sa ruky a nohy liečia dlhšie, čo môže viesť k vzniku a pretrvávaniu infekcií.

Časom môže inhibícia prietoku krvi poškodiť aj nervy. Vplyv na nervy spolu so zvýšeným rizikom infekcie môže niekedy viesť k zúfalej potrebe amputácie.

Preto ak vás trápia trvalo studené ruky a nohy, vždy sa oplatí informovať svojho rodinného lekára.
Podeľte sa o tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*