Príznak nebezpečne vysokého cholesterolu, ktorý si všimnete na nohách!

Je bežné, že zdraviu nôh nevenujeme takmer žiadnu pozornosť, pokiaľ nás nezačnú intenzívne bolieť. Ak je niečo veľmi špecifické, že si to všimnete na nohách, mali by ste si pravdepodobne dať urobiť krvné testy.

Ak sa vám na nohách objavia bolestivé, svrbiace hrbolčeky, môžete mať nebezpečne vysoký cholesterol. Podobne ako hypertenzia, aj vysoká hladina cholesterolu je vážny zdravotný problém, ktorý zvyčajne zostáva nepovšimnutý, kým sa nevyskytne závažná udalosť – napríklad srdcový infarkt alebo mozgová príhoda – alebo sa neprejaví v niektorom zo sprievodných lekárskych testov.

Podľa lekárov však môžu byť niektoré príznaky “varovným signálom“, aby sa naplánoval krvný test.

Ľuďom s vysokou hladinou cholesterolu sa môžu na nohách vytvoriť bolestivé hrčky, ktoré spôsobujú svrbenie. Tieto hrčky sú známe ako xantómy. Toto kožné ochorenie vzniká, keď sa pod kožou hromadí tuk vo forme “tvrdých, belavých malých hrudiek”. Môžu mať aj farbu kože, trochu ružovejšiu alebo dokonca žltú. Prítomnosť tohto typu kožných lézií môže súvisieť s abnormálnymi hladinami lipidov v krvi.

Xantómy môžu byť aj príznakom iných závažných ochorení

Obvykle môžu mať xantómy veľkosť od veľkosti špendlíkovej hlavičky až po veľkosť hrozna. Aj keď sú nohy jedným z najčastejších miest, kde vznikajú, môžu sa vytvoriť aj na rukách, zadku alebo kĺboch, najmä na kolenách a lakťoch. Môžu sa objaviť aj na očných viečkach. Hoci xantómy samy o sebe nie sú nebezpečné, ich výskyt zvyčajne naznačuje závažný zdravotný stav.

Okrem veľmi zvýšenej hladiny cholesterolu môžu byť xantómy aj znakom:

  • niektorých typov rakoviny
  • diabetesu
  • zjazvenia pečene v dôsledku zablokovania žlčových ciest
  • zápal a opuch pankreasu
  • hypotyreóza
Podeľte sa o tieto informácie aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Written By
More from redakcia
Mávate v noci kŕče nôh? Toto sú možné dôvody a rady, čo môžete urobiť…
Kŕče v nohách sú veľmi častým javom, najmä v noci. Ak sa...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *