Príznaky môžete spozorovať 24 hodín pred jej nástupom!

Výskum ukázal, že mŕtvicou trpí čoraz viac ľudí. Dnešný systém zdravotnej starostlivosti je však natoľko vyspelý, že počet pacientov by sa mohol postupne znižovať. 1 z 50 ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, tvrdí, že pozoroval príznaky približne 24 hodín predtým. Cievna mozgová príhoda je spojená s mozgovým infarktom alebo krvácaním do mozgu.

Niektorí pacienti rozpoznali mŕtvicu skôr, ako skutočne nastala.

Nervové bunky v mozgu vykonávajú svoje funkcie vďaka kyslíku a živinám, ktoré prichádzajú cez cievy. Mozgová obrna vzniká v dôsledku zrážania krvi v mozgu, ktorý je zásobovaný krvnými cievami. Niektorí pacienti uvádzajú, že príznaky pociťovali dlho predtým, ako ich postihla mozgová príhoda.

Vysoký krvný tlak je znakom toho, že hrozí mozgový infarkt alebo krvácanie. Jednorazovo zvýšený krvný tlak nemusí nič znamenať, ale ak je zvýšený alebo vysoký dlhší čas, navštívte lekára. Príznakom mŕtvice môže byť stuhnutosť krku. Ak máte problém dotknúť sa bradou hrudníka a bolí vás hlava, môže to byť príznak mŕtvice.

Mravčenie v nohách alebo čiastočné ochrnutie v dôsledku poškodenia nervov, ktoré slúžia ako most medzi kolenom a nohou, by tiež mohli pomôcť identifikovať mŕtvicu. Silná bolesť hlavy, ktorej sa nemôžete zbaviť, môže tiež naznačovať problém. Podľa New York Times je dokonca vysoký počet ľudí, ktorí utrpeli epizódu hneď po silnej bolesti hlavy.

Pomôcť môžete aj vy, stačí si zapamätať jednoduché otázky

Medzi ďalšie príznaky môže patriť nízka hladina cukru v krvi, problémy so zrakom alebo bolesť ramien. Môžete sa tiež rýchlo unaviť pred mŕtvicou. Je to posledný príznak, ktorý by vás mal upozorniť na hroziace nebezpečenstvo mŕtvice.

Nie ste si istí či máte do činenia s osobou, ktorá prekonala mŕtvicu? Odpovedzte na niekoľko otázok a budete mať jasno. Padá tvár osoby dopredu? Dokáže osoba zdvihnúť obe ruky alebo má pocit, že jedna ruka je slabšia? Je v jeho reči niečo zvláštne, vyslovuje nesprávne?

Tieto základné otázky vám pomôžu zistiť či je čas zavolať záchranku. Cievna mozgová príhoda má rôzne príznaky, ktoré sa nemusia prejaviť u všetkých pacientov.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*