Prvá pomoc keď prídete o hlas!

Vírusové infekcie a prechladnutia stoja za škrabaním v krku a suchým nutkavým kašľom, ale môžu napadnúť aj hlasivky a pripraviť vás na pár dní o hlas. Ako sa problému čo najrýchlejšie zbaviť? Namiesto obvyklého hlasu vám z hrdla lezie len chrapot alebo ste dokonca stratili hlas úplne? Príčin môže byť hneď niekoľko, rovnako ako ciest, ktoré vám rýchlo pomôžu vrátiť reč.

Pokazené hlasivky často súvisia s prechladnutím a sprevádzajú ich aj kašeľ, nádcha a pálenie v krku. Zamerajte sa na liečbu zápalu ako celku, nie len na samotné hlasivky. Uľaví voľne dostupné lieky, môžete ich odprevadiť kloktaním a popíjaním teplých nápojov s vitamínom C. S odkašliavaním a odhlienením pomôže odvar z divozelu či čaj z podbeľa a tiež cibuľa zvarená s majoránom. Opuchom slizníc pomáha zabraňovať vápnik, tak si strážte jeho množstvo v strave.

Chorý opuchnutý hrtan: hrozí udusenie

Strata hlasu sprevádza veľmi často laryngitídu alebo zápal hrtana. Krk je začervenaný a opuchnutý, vstup do priedušiek a pľúc sa zužuje. To zhoršuje nielen dýchanie, ale aj funkciu hlasiviek. Laryngitída sa väčšinou zvládne domácou liečbou a za pár dní ustúpi. Pomôže aj užívanie bežných antihistaminík, ktoré tlmia opuch. Laryngitída však vie aj veľmi vyľakať! Zvlášť malým deťom hrozí krup, čo je rýchla akútna laryngitída (patrí aj ku komplikáciám chrípky), pri ktorej hrtan opuchne natoľko, že sa chorý začne dusiť, často uprostred noci. V takom prípade ihneď volajte sanitku!

Prvá pomoc: Hlavu z okna von a nešepkať

Keď prídete o hlas, nešepkajte! Šepot hlasivky veľmi namáha a návrat do normálu by trval oveľa dlhšie. Prvá pomoc pri opuchu a ťažkostiach s dýchaním, rovnako ako úľavu pri bežnom priebehu laryngitídy, prináša vdychovanie chladného a vlhkého vzduchu, zábaly na krk a časté podávanie studených nápojov po lyžičkách. „Veľkým pomocníkom môže byť chladná noc, kedy otvorené okno a teplejšie oblečenie alebo deka často vyriešia celú situáciu. V teplých mesiacoch je možné inhalovať chladný vzduch napríklad z otvorenej chladničky,” radí lekárnica Alexandra Hašková, vedúca projektu ČLnK Lekárnice mamičky. Niekto radí aj „strčiť hlavu do mrazničky“.

Chrapot zo suchého vzduchu: bylinky

Hlasivky a sliznice krku môže dráždiť aj teplý suchý vzduch z ústredného kúrenia alebo klimatizácie. Spôsobuje prekrvenie, vysychanie a opuch, čo značne oslabuje imunitnú funkciu slizníc a stávate sa náchylnejšími k ochoreniam horných a dolných dýchacích ciest. Čo pomáha, okrem správneho vetrania?

„Na ochranu slizníc, ale aj na upokojenie už podráždených hlasiviek a pri suchosti v ústach slúžia prípravky obsahujúce hydrogély,” odporúča Ivana Lánová, vedúca Benu Lekárne v Mladej Boleslavi. Tieto látky sliznice zvlhčia a vytvoria na nich ochrannú vrstvu (jedná sa napríklad o Voice Angin, Isla Medic Hydro+ či Hydro pastilky). Úľavu poskytnú aj čaje z lipového kvetu či šalvie, môžete ich využiť aj na kloktanie. Nápoj sa odporúča piť horúci.

Strata hlasu z preťaženia: hlasový pokoj

Chrapot či strata hlasu môže vznikať aj ako dôsledok preťaženia, napríklad po dlhom rozprávaní, spievaní či hlasnom povzbudzovaní. Zabrať hlasivkám dá aj zafajčené či prašné prostredie alebo agresívne chemikálie vo vzduchu, napríklad pri upratovaní. Také poškodenie je našťastie obvykle krátkodobé a odznie samo. Nehovorte, nespievajte, nešepkajte! Vyvarujte sa alkoholu a fajčeniu – hlasivky to vysušuje a spomaľuje sa hojenie.

Lipový kvet je pravý poklad a pomôže vám aj s chrapotom, bolesťou krku a chorými hlasivkami

Babské rady: zábaly z cibule a zemiakov

Máte v krku pocit dráždivého sucha a hlasivky sú v ohrození? Zmiešajte teplé mlieko a Vincentku v pomere 1:1 a nápoj pite alebo ním kloktajte. Uľaví aj med, skúste do čaju s citrónom pridať aj netradične chren. Skvelé sú aj zábaly. Kolieska horúcej pečenej cibule naskladajte do utierky, ovažte okolo krku a nechajte pôsobiť, kým nevychladnú. Alebo zabaľte do potravinárskej fólie horúce roztlačené zemiaky, omotajte okolo krku a opäť nechajte pôsobiť do vychladnutia.

Chronický chrapot môže byť spôsobený aj neliečeným refluxom!

Written By
More from redakcia
Jeho konzumácia pred spaním pomáha pri chudnutí, bolestiach v krku, upchatom nose, dokonca aj pri cukrovke…
Pravdepodobne ste už veľa čítali o nekonečných výhodách jablčného octu. Hoci som...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *