Psoriáza: Jednoduché tipy, ktoré tento problém zmenia!

Psoriáza je dnes už nie tak zriedkavým kožným ochorením…

Predovšetkým sú to niektoré lieky, ako napríklad trieda antihypertenzív (betablokátory), antimalariká, lítium na psychiatrické použitie a kortizón v injekciách alebo perorálne pri náhlom vysadení. Všetky uvedené príznaky môžu zriedkavo alebo častejšie viesť k vzniku psoriázy. Potom by pacienti mali navštíviť dermatológa kvôli správnej diagnóze ochorenia a v komunikácii s lekárom, ktorý podozrivé prípravky predpísal, ich zastaviť alebo zmeniť.

Množstvo a kvalita stravy majú významný vplyv na závažnosť lézií a sú parametrom, ktorý môžeme sami regulovať. Príjem potravín s nízkou kalorickou záťažou a úbytok nadváhy u ľudí s nadváhou je tiež sprevádzaný zmenou rozsahu a závažnosti psoriázy.

Potraviny, ktoré znižujú psoriázu, sú tie, ktoré obsahujú omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny, ako sú sardinky, sleď, čerešňa ,losos a olej z treščej pečene v tekutej forme alebo vo forme kapsúl. Dôležitý je aj význam potravín bohatých na antioxidanty, ako sú citrusové plody s vit. C a olivový olej bez tepelnej úpravy s vit. E.

Pozitívny vplyv majú aj chudé mliečne výrobky a v nich obsiahnutý vitamín D. V poslednom čase sa výskum zameral na možný priaznivý účinok bezlepkových potravín (t. j. potravín bez pšenice, jačmeňa, raže a ovsa alebo ich prímesí), a to z dôvodu relatívne zvýšeného výskytu protilátok proti nim v krvi psoriatikov.

Naopak, potraviny bohaté na nasýtené mastné kyseliny, ako je červené mäso, vajcia a plnotučné mliečne výrobky a omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny (napr. oleje zo semien), nepomáhajú obmedziť poškodenie a majú vysokú kalorickú záťaž.

Nadmerná konzumácia alkoholu výrazne zhoršuje psoriázu, ale má aj negatívne interakcie s liekmi. Je to faktor stravy, ktorý sa musí radikálne zmeniť od okamihu, keď sa choroba objaví, a jeho konzumácia by sa nemala zvyšovať ani v remisiách psoriázy.

Napokon, ako pacienti s psoriázou dobre vedia, stres je jedným z hlavných faktorov zhoršujúcich rozšírenie lézií. Väčšina lekárov odporúča pacientom, aby sa nestresovali, ale to sa ľahko hovorí, ale ťažko realizuje.

Vhodnejšie je navrhnúť spôsoby zvládania stresových situácií, ako je vhodnejšie načasovanie našich povinností, vzájomná spolupráca s partnermi a rodinnými príslušníkmi a malé relaxačné prestávky, ako je čítanie knihy, prechádzka v prírode alebo na pláži, učenie sa na hudobný nástroj atď.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho!
Written By
More from redakcia
Často som jedla červenú cibuľu, ale nevedela som, že to robí s mojím telom taký zázrak!
Je lepšie to vedieť skôr, ako ju zjete. Niektorí ľudia ju milujú...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *