Rady, ako urýchliť hojenie jačmeňa na oku.

Jačmenné zrno na viečku oka je nepríjemná a bolestivá záležitosť. Prvým príznakom tvorby jačmenného zrna je pocit, akoby na okraji očného viečka drhlo nejaké cudzie teliesko.

Postupne dochádza k zvýšenému slzeniu ak bolestivejšiemu opuchu postihnutého viečka. Miesto je väčšinou začervenané. V pokročilom štádiu tvorenia jačmenného zrna sa v mieste postihnutej žľazy vytvorí hnisavý pupienok.

Urýchlite hojenie

Teplo podporí a urýchli zápalový proces na očnom viečku a dôjde skôr k spontánnemu vyprázdneniu nahromadeného hnisu. Ten sa čoskoro nato prevalí na vonkajšej alebo vnútornej stene viečka, kedy sa vám veľmi uľaví, vymizne tlak, bolesť, opuch.

Po odtoku hnisu dochádza k rýchlemu vyhojeniu bez tvorby jazvy. Teplo mokré – chumáčik buničiny namáčame v teplom mlieku alebo vode a prikladáme na postihnuté oko.

Po chvíľke vychladnutia vytlačíme z buničiny tekutinu a namočíme znova, opakujeme niekoľkokrát. Teplo suché – použitie soluxu, elektrickej dečky alebo fénu (len mierny stupeň zahrievania)

Vyhľadanie lekára

Pri sprievodných problémoch a silnom zápale s prudkým začervenaním viečka, silných bolestiach a zvýšením teploty je nutné navštíviť lekára, najlepšie očného. Mohlo by hroziť nebezpečenstvo vážnych komplikácií.

Lekár môže vykonať aj testy na hladinu cukru v krvi, pretože časté opakovanie zápalu jačmenného zrna môže signalizovať, že trpíte cukrovkou. Lekár predpíše antibiotickú alebo dezinfekčnú masť a odporučí použitie tepla.

V prípade, že na toto opatrenie jačmenné zrno nereaguje, lekár vykoná malý vpich a okamžite dôjde k odtoku hnisu.

Nepodceňte vážne príznaky

Niektoré prejavy a komplikácie, ktoré jačmenné zrno sprevádzajú, ako napríklad zdurenie miestnych lymfatických uzlín, rozšírenie zápalu na celý očný jamku alebo horúčka, vyžadujú liečbu antibiotikami.

Môžu byť v podobe masti alebo v tabletách. Je to prevencia, aby sa zápal nerozšíril riedkym väzivom do okolia.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*