Rakovina kože: Takmer každý si zabudne skontrolovať týchto 10 miest!

Vyhnite sa mnohým problémom tým, že sa každý mesiac skontrolujete na rakovinu kože. Rakovina kože je jedným z najčastejších typov rakoviny, ale zároveň je to typ rakoviny, ktorý sa dá účinne liečiť – je však dôležité odhaliť príznaky v počiatočnom štádiu.

Mesačnou kontrolou kože na podozrivé škvrny alebo znamienka môžete predísť mnohým trápeniam. Malá poznámka na okraj: nezabudnite sa skontrolovať od hlavy až po päty. Nezabudnite si teda skontrolovať týchto 10 miest.

1. Medzi prstami na nohách

Stačí sa pozrieť: natierate sa niekedy opaľovacím krémom medzi prsty na nohách? Pravdepodobne nie. Tieto miesta sú v lete pravidelne nechránené pred slnkom, a preto sú náchylné na rakovinu kože.

Skontrolujte, či medzi prstami na nohách nemáte ružové a šupinaté škvrny, pretože to môže znamenať rakovinu kože alebo melanóm. Vyfoťte si ich a o niekoľko týždňov skontrolujte, či sa tam stále nachádzajú.

2. V ušiach

Vaše uši majú nerovný povrch, zákutia a škáry. Nekontrolujte si len ušné lalôčiky, ale skontrolujte si celé ucho. Sú tam nejaké zvláštne hrbolčeky alebo nejaké krvácanie? Potom si na to dajte pozor. Ak sa tieto nerovnosti nezahoja, obráťte sa na svojho lekára.

3. Vaše oči

Máte v okolí očí výrastky alebo hrbolčeky? Opuchnuté viečka alebo červené oči? Začali vám náhle vypadávať riasy? To všetko môžu byť príznaky rakoviny kože. Každý mesiac si skontrolujte, či sa tieto príznaky neprejavujú na vašich očiach.

Ak príznaky pretrvávajú, je rozumné navštíviť lekára.

4. Súkromné partie

Súkromné partie sú tiež náchylné na vznik melanómu. Najmä ak si potrpíte na návštevu solária. V takom prípade je veľká pravdepodobnosť, že budete nahý pod ultrafialovým žiarením, preto je rozumné pravidelne kontrolovať veci tam dole, či sa na nich nenachádzajú zvláštne škvrny alebo celkové zafarbenie kože.

5. Vaše ruky

Hoci ruky používate a vidíte denne, odporúča sa raz za mesiac si ich dobre prezrieť. Odstráňte si lak na nechty (ak nejaký nosíte) a skontrolujte, či na vašich nechtoch nie sú tmavé škvrny. Zvláštne a nezvyčajné ranky vedľa vašich nechtov môžu tiež naznačovať melanóm.

6. Pod prsiami

Jedným z miest, na ktoré sa často zabúda, je miesto pod vašimi prsiami. Môžu sa tu nachádzať materské znamienka alebo ružovo a fialovo sfarbené škvrny. Tieto škvrny môžete skontrolovať tak, že si podržíte zrkadlo.

Majte to na pamäti a navštívte svojho lekára, ak uvidíte akékoľvek podozrivé škvrny.

7. Vaša lebka

Je ťažké skontrolovať vlastnú lebku, preto v tomto prípade požiadajte svojho partnera, člena rodiny, kaderníka alebo priateľa. Na vrchole vašej hlavy sa môžu nachádzať podozrivé znamienka alebo škvrny, ktoré môžu naznačovať rakovinu kože.

8. Chodidlá vašich nôh

Ďalšie miesto, na ktoré sa nepozeráte každý deň: chodidlá vašich nôh. Hoci to nie je bežné, na chodidle vášho chodidla sa môže nachádzať melanóm. Hrbolček alebo zvláštna škvrna – ktorá mení farbu, krváca alebo svrbí – môže byť znakom, ktorý môže naznačovať rakovinu kože.

9. Vaše tetovanie

Máte tetovanie? Každý mesiac skontrolujte, či sa na ňom niečo nezmenilo. Zvláštnu hrčku alebo škvrnu môže ľahko zakryť vaše tetovanie, takže to len tak ľahko neuvidíte. To, že je časť pokožky pokrytá tetovaním, neznamená, že tam nemôže vzniknúť rakovina kože.

10. Skontrolujte si vnútro ústnej dutiny

Raz za mesiac si ľahnite a otvorte ústa. Podržte si zrkadlo a skontrolujte si podnebie, jazyk a vnútornú stranu líc. Vidíte nápadné, tmavé škvrny; alebo sú tam vredy, ktoré sa ani po troch týždňoch nezahojili?

Ak áno, môže to znamenať rakovinu kože. Náchylní na ňu môžu byť najmä ľudia, ktorí si pravidelne zapaľujú cigaretu.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými, myslíme, že si zaslúži pozornosť.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*