Rakovina lymfatických uzlín: Ako rozpoznať najdôležitejšie príznaky!

Je dôležité včas rozpoznať príznaky rakoviny lymfatických uzlín. Čo presne je rakovina lymfatických uzlín, aké sú jej príznaky a aká liečba sa vykonáva v boji proti tomuto ochoreniu.

Tieto príznaky rakoviny lymfatických uzlín je dôležité rozpoznať.

Lymfatické uzliny
Čo sú to lymfatické uzliny? Vo vašom tele sa nachádzajú stovky lymfatických uzlín. Mnohé sa nachádzajú v podpazuší, slabinách, na krku a pod čeľusťou. Tieto uzliny sú imunitné orgány, ktoré pomáhajú chrániť telo pred vírusmi a baktériami.

Ak sa váš imunitný systém zhoršil, vaše žľazy pomôžu pripraviť biele krvinky, v tomto prípade lymfocyty, na boj proti infekcii alebo vírusu vo vašom tele.

Reakcia na infekcie
Keď nám začnú žľazy opúchať, vieme vtedy, že naša odolnosť voči cudzím telesám nie je optimálna. Našťastie sa nemusíte obávať hneď, pretože vo väčšine prípadov žľazy zmiznú po odznení infekcie.

Pri bakteriálnej infekcii niekedy potrebujete ďalšiu podporu prostredníctvom antibiotík. V niektorých prípadoch môžu lymfatické uzliny reagovať na nádor niekde v tele.

V najhoršom prípade sú žľazy postihnuté produkciou zhubných lymfocytov. Tieto lymfocyty spoločne vytvárajú lymfóm, čo znamená, že ide o rakovinu.

Príznaky
Existuje mnoho rôznych typov rakoviny lymfatických uzlín. Pod všeobecný názov rakovina lymfatických uzlín tak spadá mnoho rôznych typov príznakov, ale najčastejšie príznaky tejto rakoviny sú:

 • Úbytok hmotnosti bez jasnej príčiny
 • Nočné potenie
 • Tvrdé uzliny v podpazuší alebo na krku
 • Svrbenie
 • Horúčka
 • Únava

Liečba
Môže byť ťažké presne určiť, kedy by ste mali ísť k lekárovi. Pri obyčajnom prechladnutí, bolesti hrdla alebo chrípke žľazy rýchlo opuchnú. Sú opuchnuté a bolestivé dlhšie ako päť dní? Potom si dohodnite stretnutie s lekárom.

Lekár môže určiť, či sú opuchnuté žľazy skutočne cysty, tukové hrbolčeky alebo infekcie slinných žliaz. Lekári môžu vykonať aj ďalšie vyšetrenia, aby vylúčili iné príčiny.

Domáca liečba porúch lymfatického systému

Akonáhle spozorujete opuchnuté uzliny alebo opuchnuté nohy, v prvom rade okamžite obmedzte fyzickú a psychickú námahu. Poskytnite telu vhodnú stravu úpravou jedálnička.

Je dôležité prijímať správne živiny a zároveň chrániť svoje telo tak, aby prijímalo čo najmenej látok, ktoré ho oslabujú. Vylúčte mäso, nevhodné bielkoviny, tuky, spracované potraviny, sladkosti, alkohol.

Vhodné sú aj lymfatické masáže s použitím kvalitného rastlinného oleja s prídavkom éterického oleja z edelweiss alebo klanoprašky čínskej, a to dvakrát týždenne. Chren zahrieva organizmus, a tak dobre pôsobí na lymfatický systém, podporuje odkašliavanie, znižuje opuchy a vodnatosť.

Koreň chrenu často zaraďujte do svojho jedálnička: do šalátov, nátierok, omáčok atď. Podobne ako chren sa do stravy zaraďuje aj koreň pažítky, ktorý sa tiež prikladá na opuchnuté žľazy a odstraňuje opuchy.

Bylinné čaje
15 g listov a vetvičiek platanu prelejte 0,5 l vriacej vody a lúhujte 10 minút. Tento čaj pite 3-krát denne pred jedlom.

Do 1 l studenej vody dajte 15 g rakytníka, povarte, lúhujte 15 minút, sceďte a pite 3-krát denne pred jedlom.

Mladé výhonky a púčiky jedle podporujú odkašliavanie, uvoľňujú lymfu a hlieny. Hrsť jedľových púčikov a výhonkov varte 15 minút v 300 ml vody, 10 minút lúhujte a preceďte. Užívajte vnútorne 2-3 polievkové lyžice denne. Zvyšným odvarom potrite postihnuté miesta na tele.

Tinktúry

 • Užívajte tinktúru pripravenú z brestovca lekárskeho alebo zo skorocelu.
 • Tinktúra z vresu je výborná na opuchnuté nohy.
 • Na lymfatickú liečbu sa odporúča tinktúra z chmeľu.

Všetky tinktúry si môžete kúpiť v obchode s bylinkami.

Obklady

 1. Obklady prikladajte najmä na axilárne a inguinálne uzliny. Uzly pokryte rozdrvenými listami zeleru a prikryte ich tkaninou. Obklad aplikujte na noc.
 2. Rozdrvte senovku grécku (fenugreek), môžete pridať niekoľko kvapiek octu. Vzniknutú hmotu naneste na handričku a priložte na postihnuté miesto. Obtočte ho látkou.
 3. Na zatvrdnuté žľazy lymfatického systému sa prikladajú obklady z čerstvých roztlačených listov majoránky záhradnej. Čerstvé listy majoránky rozdrvte, priložte priamo na uzliny a obviažte obväzom.

Masť
Na zatvrdnuté žľazy lymfatického systému si pripravte majoránkovú masť: 4-6 g majoránkovej šťavy vylisovanej z čerstvej rastliny rozotrite s 30 g čerstvého nesoleného masla a votrite masť na postihnuté miesta.

 

 

Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *