Rakovina ústnej dutiny: 7 prvých príznakov, ktoré by ste mali poznať!

V posledných rokoch sa zaznamenal rastúci trend výskytu rakoviny ústnej dutiny. Prípady rakoviny ústnej dutiny tvoria 4 – 5 % všetkých pacientov s rakovinou a 25 – 35 % týchto pacientov nakoniec na toto ochorenie zomrie. Bohužiaľ.

Najúčinnejším spôsobom liečby rakoviny ústnej dutiny je prevencia, ktorá znamená identifikáciu a predchádzanie rôznym príčinným faktorom a včasnú diagnostiku a liečbu v počiatočnom štádiu.

Príznaky rakoviny ústnej dutiny, ktoré by ste mali poznať:

Prvé príznaky onkologického ochorenia ústnej dutiny môžu byť nešpecifické a nevýrazné.

 1. Jedná sa však o zmenu farby sliznice, zápach z úst, zle hojace sa rany v ústnej dutine, strata zuba, pocit sucha či bolesti.
 2. Pri zväčšovaní sa nádoru je prítomné krvácanie z ústnej dutiny, zväčšujúca sa masa v ústnej dutine, škriabanie a pálenie, bolesť čeľuste, či nepríjemný pocit pri prehĺtaní. Možné je i mierne zväčšenie čeľuste, jazyka či pocit buly a cudzieho telesa v krku.
 3. Častým príznakom je bolesť ucha. Otalgia bez zjavného patologického ušného nálezu vyžaduje podrobné vyšetrenie orofaryngu.
 4. Je možná prítomnosť bielych alebo červených špecifických škvŕn v oblasti ústnej dutiny (podnebie, jazyk, mandle..).
 5. K hlavným, no neskorým klinickým príznakom patrí dysfágia a odynofágia – čiže problém s prehĺtaním a konzumáciou potravy.
 6. Pri karcinóme koreňa jazyka býva obmedzená jeho pohyblivosť prejavená zhoršenou výslovnosťou.
 7. V dôsledku zníženia a poruchy prijímania potravy v neskorých štádiách dochádza k strate chuti do jedla, úbytku telesnej hmotnosti a kachektizácii (chudnutie pre nepomer medzi prijatou a vydanou energiou).

Etiologické faktory spojené s týmto ochorením sú:

 • 1. Približne 80 % pacientov s rakovinou ústnej dutiny sú fajčiari. Riziko je zvýšené u fajčiarov fajok a cigár, pričom obzvlášť vysoký výskyt je u tých, ktorí žuvajú tabak.
 • 2. Alkohol. Sám o sebe nespôsobuje rakovinu, ale zvyšuje karcinogénny účinok tabaku.
 • 3. Ultrafialové žiarenie sa podieľa na vzniku rakoviny dolnej pery najmä u pacientov vystavených slnku (rybári, poľnohospodári, robotníci atď.).
 • 4. Nedostatok železa sa spája so zvýšeným rizikom rakoviny ústnej dutiny, pažeráka a hrdla.
 • 5. Nedostatok vitamínu A, ktorý zohráva ochrannú úlohu pri vzniku rakoviny, podporuje vznik tohto ochorenia.
 • 6. Orálna mykóza sa týka skutočnosti, že v substráte chronickej mykózy sa môže vyskytnúť rakovina.
 • 7. Papilloma vírus a herpes simplex vírus sa podieľajú na vzniku rakoviny ústnej dutiny.
 • 8. Imunosupresia. Používanie imunosupresívnych liekov môže potlačiť prirodzenú ochranu organizmu pred vznikom zhubných nádorov. U pacientov s AIDS je tiež vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny v dôsledku imunosupresie.
 • 9. Onkogénne gény, ktoré sa pod vplyvom faktorov, ako sú vírusy, žiarenie, chemikálie atď., môžu aktivovať a spôsobiť ochorenie.
Ak Vás článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi známymi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*