Recept korenárky na zázvorový čaj, ktorý čistí pečeň! Pozrite sa, ako sa má správne pripravovať…

Akonáhle nastane obdobie chrípkových epidémií a prechladnutí, siahajú ľudia pre rôzne metódy, ako posilniť imunitu a dodať telu dostatočné množstvo potrebných živín. Okrem ovocia a prírodných byliniek je jedným z prostriedkov vhodnej prevencie aj zázvorový čaj. Zázvor sa tak dlhodobo radí medzi potraviny, ktoré sa stali bežnou výbavou domácností v zimnom období, jeho konzumáciu by ste však nemali obmedzovať iba v tejto časti roka, pretože sa vyznačuje množstvom ďalších pozitívnych účinkov, o ktorých ste možno nemali ani tušenie.

Čím zázvor prospieva

Zázvor obsahuje popri vitamínoch aj niekoľko esenciálnych olejov, ktoré nielenže zapríčiňujú jeho typicky ostrú chuť, ale tiež pomáhajú telu od rôznych neduhov. Zázvor je právom považovaný za superpotravinu, a to práve kvôli nasledujúcim schopnostiam:

 • predchádzanie rozvoju vírusových ochorení klasického typu (chrípka či iné choroby prenášajúce sa kvapôčkovou infekciou)
 • likvidáciou vírusových kmeňov
 • zmiernenie a liečba prejavov prechladnutia
 • čistenie cievneho riečišťa od tukov a usadenín, prevencia infarktu
 • prečisťovanie orgánov, predovšetkým pečene a obličiek
 • podpora imunitného systému, obmedzovanie či likvidácia infekcií
 • upokojovanie bolesti

Pitie zázvorového čaju by sa tak malo stať každodenným rituálom, pri bežnom zaťažení zdravia je optimálna jedna šálka denne.

Ako si pripraviť zázvorový čaj

Správne zloženie a postup prípravy zázvorového čaju je však veľmi dôležitý. Pokiaľ si zázvorový čaj objednáte v reštaurácii, dostanete väčšinou iba nahrubo nakrájaný koreň zaliaty horúcou vodou. Takto upravený zázvor síce nie je úplne bez účinku, ale samotný výluh nedosahuje potrebných kvalít na uvedené účely. Správne pripravená šálka zázvorového čaju by mala obsahovať:

 • nastrúhaný zázvor (aspoň 5 g)
 • kurkumu (v približne rovnakom množstve ako zázvor)
 • med a mlieko (najlepšie kokosové) na dochutenie
 • vodu podľa objemu hrnčeka

Čaj by mal prejsť niekoľko minútovým varom, nestačí teda dať ingrediencie do šálky a zaliať vriacou vodou. Minimálna doba varenia zázvoru s kurkumou je 10 minút na miernom ohni, potom by do vývaru malo byť pridané mlieko. Medom dochucujte až po čiastočnom vychladení (inak sa z neho stratia potrebné živiny). Ideálne je potom skonzumovať všetko vrátane rozvareného zázvoru.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
Miesto bolesti brucha vám napovie, v čom môže byť problém…
Existuje mnoho typov bolesti brucha, ale lokalizácia je zvyčajne lokalizovaná na určitom...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *