Šedivejú Vám vlasy aj keď si myslíte, že je ešte skoro? Pozrite sa, aké sú hlavné príčiny!

Šedivenie vlasov je normálny proces, ktorý sa zvyčajne začína po 35. roku života. Za normálnych okolností vlasy obsahujú bunky, ktoré produkujú melanín a dodávajú vlasom farbu. V priebehu rokov sa koncentrácia a funkcia týchto buniek znižuje a začína sa zmena farby vlasov.

Hoci je šedivenie normálny proces, existuje mnoho vonkajších faktorov, ktoré tento proces urýchľujú.

Pozrite sa, aké sú tie hlavné:
  • Dedičnosť

Šedivenie vlasov, podobne ako vypadávanie vlasov, je do veľkej miery spôsobené dedičnými príčinami. Ak teda váš otec alebo matka začali šedivieť skoro, je pravdepodobné, že niečo podobné sa stane aj vám.

  • Autoimunitné ochorenia – Alopecia

Vyznačuje sa bielymi chĺpkami a nerovnomerným rednutím, ktoré sa vyvíja na inak normálnej pokožke. Vo väčšine prípadov je obmedzená na jednu alebo viacero oblastí, ale v závažných prípadoch môže dôjsť k úplnej strate vlasov na hlave (alopecia totalis) alebo na celom tele (alopecia universalis). Vo väčšine prípadov po niekoľkých mesiacoch spontánne ustúpi.

  • Environmentálna infekcia

Znečisťujúce látky a toxíny môžu spôsobiť predčasné šedivenie. Podľa štúdií tieto chemikálie produkujú voľné radikály alebo oxidačný stres, ktoré ničia produkciu melanínu a urýchľujú starnutie vlasov.

  • Nadmerný stres

Hoci mnohí veria, že stres spôsobuje šedivenie vlasov, v skutočnosti urýchľuje to, čo je už “zapísané” vo vašich génoch. To znamená, že ak vaša DNA nepredurčuje predčasné šedivenie, nezmení sa to ani v dôsledku stresu. Ak je však geneticky dané, že budete šedivieť, stres tento efekt urýchli, ak ho nedokážete zvládnuť.

  • Cigaretový dym

Ak ste fajčiar alebo ste vystavení tabakovému dymu, môže to mať vplyv na farbu vašich vlasov. Z výskumu uverejneného v roku 2013 vyplynulo, že fajčiari majú 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť predčasného zošedivenia, pravdepodobne v dôsledku obrovského množstva voľných radikálov, ktoré vytvára tabak.

  • Hormóny

Štruktúra, hustota aj farba vlasov sa časom mení v dôsledku hormónov. Tento proces sa začína po 30. roku života v dôsledku zmien hladín estrogénu, progesterónu a kortizolu.

  • Vek

Možno nie ste pripravení na šedivenie, ale vaše vlasy áno. Produkcia melanínu, ktorý dodáva vlasom farbu, s vekom klesá. Každé desaťročie po 30. roku života zvyšuje pravdepodobnosť šedivenia o 10-20 %.

Ak vás tento článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi a rodinou na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Máte často necitlivosť niektorej časti tela? Možno trpíte touto skrytou chorobou!
Všetci sme už niekedy pocítili mravčenie alebo necitlivosť v niektorej časti tela,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *