Skleróza multiplex: Faktory, ktoré významne zvyšujú riziko!

Skleróza multiplex alebo skleróza multiplex je chronické autoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré postihuje ženy dvakrát až trikrát častejšie ako mužov.

Pri tomto autoimunitnom ochorení sa makrofágové bunky a T-bunky nahromadia v určitých oblastiach mozgu alebo miechy a “rozožierajú” myelín, čím spôsobujú zápal, ktorý vedie k zničeniu neurónov.

Príznaky sklerózy multiplex môžu byť u každého človeka úplne odlišné. Nasledujúce faktory významne zvyšujú riziko vzniku autoimunitného ochorenia.
 • Fajčenie
  Fajčiari a bývalí fajčiari majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku SM v porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili. Čím viac človek fajčí, tým väčšie je riziko.
 • Vek
  Skleróza multiplex sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale “preferuje” vek 20 až 50 rokov.
 • Nízke hladiny vitamínu D
  Telo si vytvára vitamín D pôsobením slnečného žiarenia, preto je pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia vyššia u ľudí žijúcich bližšie k pólom Zeme ako u ľudí žijúcich v krajinách v blízkosti rovníka.
 • Ďalšie autoimunitné ochorenie
  Autoimunitné ochorenie zvyšuje riziko ďalších autoimunitných ochorení. Odhaduje sa, že 6 z 1 000 pacientov trpí súčasne aspoň dvoma autoimunitnými ochoreniami.
 • Pohlavie
  Výskum ukázal, že autoimunitné ochorenia sú oveľa častejšie u žien.
Skleróza multiplex: SYMPTÓMY

Príznaky ochorenia sa líšia v závislosti od postihnutej časti centrálneho nervového systému. Najčastejšie sa vyskytuje zhoršené videnie na jedno oko, dvojité videnie, necitlivosť alebo slabosť jednej alebo viacerých končatín a nestabilita pri chôdzi.

Konkrétne:

– Svaly: Svalové kŕče, ťažkosti s pohybom a nestabilita
– Oči: Diplégia, zhoršené videnie, nekontrolované pohyby očí
– Črevá a močový mechúr: infekcie močových ciest, časté močenie, zápcha, hnačka
– Necitlivosť alebo bolesť v rôznych častiach tela
– Reč: zlá artikulácia a nezrozumiteľná reč, ťažkosti so žuvaním/polykaním
– Mozog: depresia, závraty, strata sluchu, znížená chuť na sexuálnu aktivitu

Všetky uvedené príznaky sa hodnotia len vtedy, ak ich trvanie presahuje 24 hodín. Diagnóza je založená na klinickom obraze, ale MRI mozgu a miechy, vyšetrenie mozgovomiechového moku a evokované potenciály posilňujú a potvrdzujú prítomnosť ochorenia.

Prognóza tohto ochorenia sa za posledných 20 rokov výrazne zmenila k lepšiemu vďaka objavu imunomodulačných liekov (interferóny, glutirameracetát, natalizumab, fingolimod atď.) Okrem toho sa v blízkej budúcnosti očakáva uvedenie štyroch ďalších imunomodulačných liekov na trh v našej krajine.

Výživa a skleróza multiplex

Pokiaľ ide o stravu, v minulosti sa jej význam pre rozvoj ochorenia nepovažoval za dôležitý, najnovšie údaje ukazujú, že strava môže zohrávať zhoršujúcu alebo ochrannú úlohu.

Novšie štúdie v súčasnosti ukazujú, že strava aj životný štýl môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv na zápalové prejavy ochorenia, a tým aj na jeho priebeh, a môžu tiež pomôcť zmierniť jeho príznaky.

Ak bol pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*