Starnutie: 4 triky pre silnú myseľ vo veku 90 rokov!

Mohli by jednoduché každodenné pohyby zachrániť náš mozog? Psychoanalytik skúmal návyky a správanie, ktoré udržiavali myseľ seniorov bystrú, a navrhuje, aby sme si z nich vzali príklad

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme ísť proti času, starnutie je nevyhnutné, a to tak v tele, ako aj v mysli. Na tele sa to prejavuje vráskami a ovisnutou pokožkou, zatiaľ čo vo vnútri tela sa náš mozog zmenšuje a blížiaci sa úpadok kognitívnych schopností sa mnohým zdá desivý.

Mohli by sme ho však oddialiť jednoduchými spôsobmi, ako je napríklad fyzický pohyb, správna výživa, zdržanie sa fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu a kvalitný spánok.

To isté by sme však mali urobiť aj so svojím vnútorným svetom, pretože podľa klinickej psychologičky Dr. Cynthie Baum-Baickerovej je dôležité, ako prežijeme posledné roky svojho života.

Na základe skúseností a rozhovorov s ďalšími kolegami psychoanalytikmi nižšie uvádza všetko, čo sa dozvedela o ľudskej povahe a “trikoch”, ktoré udržiavajú ostrosť života starších ľudí.

Triky mysle

Kým sme mladí, väčšina z nás chce vyzerať a správať sa ako dospelí. Pre starších ľudí s mysľou ostrou ako britva platí pravý opak: pokiaľ sa cítia opäť mladí a že stále majú schopnosť robiť rôzne veci a myseľ zostáva otvorená novým výzvam.

Sú odolní

Všetci niekedy zažijeme stratu, či už osôb, alebo dokonca telesných funkcií. Dôležitá je však odolnosť, teda zotavenie sa z úderov osudu, ktoré nás vedie k lepšiemu objasneniu. V tomto svetle je dôležité vstať a vydržať ťažkosti, ktoré sa v našom živote vyskytnú.

Majú emocionálnu rovnováhu

Depresia a úzkosť negatívne ovplyvňujú kognitívne funkcie, čo zahŕňa zníženie pamäťových funkcií, koncentrácie a pozornosti.

Trik, ako udržať myseľ seniorov v bdelosti, spočíva v tom, že akceptujeme, že v živote máme pozitívne aj negatívne emócie (niekedy v súvislosti s tou istou situáciou) a dokážeme integrovať negatívne zážitky do pozitívneho celku.

Našli svoj zmysel života

Výskum ukázal, že zmysel života odďaľuje nástup demencie a úmrtnosť o niekoľko rokov. Aj vo vyššom veku môže človek zistiť, že jeho zmyslom života je pomáhať iným alebo odovzdávať svoje vedomosti mladším generáciám, napríklad napísaním knihy.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*