Streptokok: príznaky, diagnostika, liečba…

Akútna bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním, vysoká horúčka: to sú najzákladnejšie príznaky streptokokovej angíny. Akútna faryngomyelitída je jedným z najčastejších ochorení detí. Medicínsky sa nazýva zápalový syndróm orofaryngu a v 50-85 % prípadov, bez ohľadu na vek dieťaťa, sú zaň zodpovedné vírusy.

Toto percento sa zvyšuje u detí mladších ako 3 roky.

Hlavným vinníkom je streptokok, mikrób. Zvyčajne sa prejavuje veľmi ostrou a pretrvávajúcou bolesťou, až dieťa takmer nemôže prehĺtať. Môže tiež spôsobiť nevoľnosť, nechutenstvo alebo bolesť hlavy a brucha.

Bude užívať antibiotiká?

Iba v prípade angíny, keď je príčinou bolesti baktéria. Bez antibiotík môže streptokoková infekcia viesť ku komplikáciám postihujúcim srdce alebo iné orgány.

Príznaky

Odhaduje sa, že 10 % detí školského veku navštívi lekára každý rok kvôli angíne. U detí infikovaných streptokokom sa príznaky objavia do 3 dní od kontaktu s baktériou a ak sa neliečia, môžu infekciu šíriť na ostatných 2 až 3 týždne, aj keď nemajú žiadne príznaky.

Symptómy, ktoré vzbudia u rodičov podozrenie, sú: ‣ Bolesť v hrdle a hltane. ‣ Horúčka. ‣ Bolesť hlavy. ‣ Opuch, zväčšenie lymfatických uzlín pod čeľusťou alebo v hornej časti hrdla. ‣ Zvracanie a bolesť brucha.

Prenos

Streptokok sa na dieťa alebo dospelého prenesie, keď príde do priameho kontaktu so slinami alebo sekrétmi z nosa niekoho, kto už je infikovaný. Baktéria sa najľahšie prenáša na preplnených miestach, ako sú škôlky a školy.

Diagnóza

K diagnóze najčastejšie vedie klinický obraz a vyšetrenie. Keďže však faryngomyelitídu môže spôsobiť mnoho iných mikroorganizmov (najmä vírusy), na potvrdenie toho, či ide o streptokoka, sa najčastejšie používajú dva testy:

‣ Streptokokový test: ide o rýchly test, ktorý zisťuje antigén beta-hemolytického streptokoka skupiny A vo výtere z hltana a mandlí. Odpoveď sa dozviete za 10 minút.

‣ Kultivácia faryngeálno-amniotického výteru, ktorá poskytuje výsledky za 2-3 dni. Je potrebné nielen potvrdiť patogén, ale aj skontrolovať jeho citlivosť.

Liečba

Pediater podá antibiotiká len vtedy, ak je test pozitívny. Streptokokovú faryngitídu nemožno presne diagnostikovať len na základe príznakov alebo klinického vyšetrenia.

Hoci sa ochorenie zacyklí, pretože streptokok je baktéria, antibiotiká sú potrebné nielen vtedy, keď je test pozitívny, ale aj vtedy, keď lekár usúdi, že napr. aj negatívny test na streptokoka si zachováva vysokú mieru, asi 40 %, falošne negatívnych výsledkov.

Vhodnou osobou na diagnostiku a predpisovanie antibiotík je lekár, s ktorým by ste sa mali poradiť a riadiť sa jeho pokynmi.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Potrebujete balíček sušienok a za pár minút máte lahodnú šmakotinku!
Ak má vaša rodina chuť na niečo sladké, ale nechcete tráviť hodiny...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *