TAKTO často by ste si mali vymieňať uteráky. Ak to nerobíte, zahrávate si so svojím zdravím!

Baktérie nás obklopujú úplne všade. Sú v našom tele aj v prostredí, kde žijeme. Niektoré sú pre život prospešné, niektoré nevyhnutné a niektoré naopak zdraviu nebezpečné. Tak, ako si pravidelne meníme oblečenie, posteľnú bielizeň, či kefku na zuby a mnoho ďalšieho, mali by sme dbať aj na výmenu uterákov. Ako často si meníte tie Vaše?

Mikrobiológ z New Yorskej Univerzity medicíny, Philip Tierno hovorí, že vlhký uterák je v podstate živý organizmus. „Doslova rastie.“ Uterák je živnou pôdou pre mnoho mikróbov, pretože im poskytuje priamo ideálne prostredie pre život. Prostredie, ktoré zahŕňa vodu, vyššie teploty a dostatok kyslíka. No a tam, kde je vlhkosť, existujú mikróby.

3 krát a dosť…

A práve z tohto dôvodu by ste mali uterák použiť trikrát a dosť. A to tiež len za predpokladu, že po použití svoj uterák poctivo vyvesíte a necháte úplne vyschnúť. Najlepším ukazovateľom toho, či Váš uterák potrebuje vyprať, je zápach, pretože, kde je zápach, tam sú aj mikróby.

Tým, že používate uterák na viac ako tri použitia, ohrozujete svoje zdravie. Ak sa utierate do takého uteráka, prenášate na svoju pokožku, citlivé miesta, oči a intímne partie všetky baktérie, ktoré sa v ňom nahromadili.

V žiadnom prípade nepoužívajte uterák po inej osobe! Nachádzajú sa na nich iné baktérie (napr. Staphylococcus aureus), s ktorými si Vaše telo neporadí, a preto môže dôjsť k infekcii, alebo môžete dostať vyrážky či vredy.

Ako sme už spomenuli, nie všetky baktérie sú nebezpečné. Niektoré sú úplne neškodné, ba dokonca potrebné a pre zdravie nevyhnutné. Kontakt s baktériami rôzneho druhu je hlavne v mladom veku človeka veľmi prospešné pre posilnenie jeho imunitného systému do budúcnosti.

Ako všetko v živote, ani toto netreba preháňať, ale zapáchajúce uteráky nemá rád asi nikto z nás. Jednoducho dodržujte základné hygienické návyky a buďte pozorní. Ak ste chorí, alebo máte práve oslabenú imunitu, dávajte na seba pozor a ochráňte sa aj tým, že budete v prostredie, v ktorom žijete udržiavať čo najčistejšie.

Written By
More from Redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *