Takto naša koža signalizuje, že môžeme mať rakovinu!

  • Rakovina sa často diagnostikuje bežnými príznakmi, ktoré by nikomu nenapadli! Lepšie je byť v bezpečí, ako ľutovať, že áno…

Samozrejme, väčšina ľudí si uvedomuje, že ak sa znamienka náhle začnú meniť alebo sa ich počet náhle znásobí, môže to byť znamenie niečoho zlého, ale nikto im nevenuje pozornosť…

Na koži sa totiž vyskytujú aj iné zmeny, ktoré by takmer nikto nepripisoval príznakom rakoviny kože. To je však veľká chyba, pretože ak to nezachytíte včas, už tomu nepomôžete…

Tu sú niektoré neobvyklé príznaky:
Vyrážky

Tento príznak môže byť príznakom zriedkavého typu rakoviny krvi. Na koži sa zvyčajne objaví veľmi svrbivá vyrážka, ktorá sa nakoniec rozšíri na celé telo. Vyrážka môže spôsobiť odlupovanie kože vo forme listov alebo jej stvrdnutie. Zvyčajne sa lieči steroidnými injekciami.

Typ lymfómu, ktorý spôsobuje nekontrolovateľné rozmnožovanie určitých bielych krviniek. Rakovinové bunky môžu zasiahnuť aj kožu a spôsobiť závažnú vyrážku.

Voľná, ochabnutá pokožka

Pokožka sa stáva “pastovitou”, hodvábnou na dotyk a ochabnutou. V zásade bude mať pokožka pocit dobre vymieseného cesta. Môže to byť príznak lymfómu alebo iného typu rakoviny krvi, mnohopočetného myelómu.

Uzlíky alebo zhrubnutie

Niektoré typy rakoviny sa prejavujú tvorbou uzlíkov, hrčiek alebo hrbolčekov pod kožou. Tie sa môžu prejavovať napríklad pri rakovine prsníka, rakovine lymfatických uzlín alebo rakovine semenníkov. Ak si kdekoľvek na tele všimnete akékoľvek rany, čo najskôr ich ukážte lekárovi!

Nadmerné ochlpenie

To si môžete všimnúť, keď vám zrazu začnú rásť chĺpky na nezvyčajných, nechcených miestach. U žien je to zvyčajne vtedy, keď okrem ochlpenia na tvári stmavnú a stanú sa hrubšími na dotyk. Príčinou je napríklad rakovina vaječníkov alebo nadobličiek. Telo produkuje viac testosterónu, ako by malo.

Žltačka

Očné bielko alebo koža pacienta zožltne. To znamená, že sa v tele nahromadila látka nazývaná bilirubín, ktorá môže často poukazovať na ochorenie pečene.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými a dávajme si pozor na naše zdravie. Máme len jedno.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*