Takýto výrastok môže znamenať vážny problém. NEIGNORUJTE TO!

Rukami hýbeme prakticky neustále a zranenia v týchto oblastiach patria k najčastejším. Väčšinou ide o poranenia zápästia, ale existujú aj iné, ktoré môžu byť oveľa vážnejšie. Môžu vzniknúť v dôsledku zápalu, zlomeniny kosti, infekcie, abnormálnych výrastkov, cýst a v neposlednom rade aj nádorov.
Nie každé zranenie však musí byť hneď vážne. Je však dôležité vedieť rozpoznať príznaky a vedieť, kedy je potrebné navštíviť lekára.

Nebezpečné choroby
Tendosynovitída

Tendosynovitída je zápal, ktorý obklopuje šľachu a je naplnený vodou. Zápal je zvyčajne spôsobený traumou alebo stresom a zvyčajne postihuje ľudí, ktorí sú vystavení veľmi silnej psychickej záťaži.

De Quervainova choroba

Pacienti s týmto syndrómom trpia bolesťou šliach v zápästí. Môžeme ich vidieť na chrbte ruky, keď narovnáme prsty. Postihnuté sú najmä šľachy svalov palca, čo vedie k obmedzeniu pohybu v tejto oblasti. Tento stav je často spôsobený chronickým nadmerným používaním zápästia a ruky.

Vilonodulárna tendosynovitída

Tento problém je spôsobený nádorom v ruke. Zvyčajne sa hrčky nachádzajú na palci, ukazováku alebo prostredníku, ale môžu sa vyskytovať aj v zápästí, bedre, členku, kolene, chrbtici a ramene. Tieto nádory sú zvyčajne nebolestivé. Iba 21 % pacientov pociťuje určitú bolesť.

Ganglióny

Zväčšené uzlíky v zápästí sú hrčky vznikajúce degeneráciou synoviálnej cysty alebo iného spojivového tkaniva alebo vláknitej štruktúry pozdĺž kĺbu – zvyčajne väzu alebo šľachy. Môže ísť o úraz z minulosti, ale s 50-70 % pravdepodobnosťou ide o ganglióm. Tie zvyčajne dorastajú do veľkosti 2,5 cm.

Lipómy

Lipómy sú benígne nádory v oblasti zápästia a zvyčajne vznikajú v podkožnom tukovom tkanive. Lipómy zvyčajne sprevádza bolesť a zvýšená citlivosť. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú u mužov a u obéznych ľudí.

Zdieľajte tento užitočný článok aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Lahodný, nepečený dezert s mascarpone, broskyňami a čokoládou. Recept je jednoduchý a výborný!
Zloženie: okrúhle piškóty na dno tortovej formy malá šálka instantnej kávy na...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *