Táto bylina zničí vašu chuť na cigaretu do týždňa!

Je známe, že cigarety škodia vášmu zdraviu, ale mnohí ľudia stále nedokážu prestať fajčiť. Nikotín je totiž vysoko návyková látka, ktorá vyvoláva túžbu opäť siahnuť po cigarete. A čím viac človek fajčí, tým je táto túžba silnejšia.

Keď fajčiar nedostane svoju dávku nikotínu, pociťuje veľký diskomfort. Je to typický prejav závislosti. Fyzické príznaky zvyčajne vymiznú približne po týždni, ale psychické príznaky môžu pretrvávať dlhšie.

Jedna nemecká štúdia zistila, že bylina s názvom stévia môže veľmi pomôcť pri odvykaní od cigariet, ale aj od alkoholu. Je to rastlina z čeľade chryzantémovitých a pochádza z Paraguaja.

Zvyčajne sa používa na sladenie ako prírodná náhrada cukru, ktorá neobsahuje žiadne kalórie. V súčasnosti sa však jej liečivé vlastnosti začínajú prejavovať aj pri odstraňovaní rôznych druhov závislostí.

Preto ak máte problém prestať fajčiť, mali by ste začať denne užívať niekoľko kvapiek extraktu zo stévie. Keď pocítite chuť na cigaretu, nakvapkajte si ju priamo na jazyk. Potlačí chuť na cigaretu takmer okamžite.

Kde kúpiť stéviu

Stévia sa predáva ako prášok alebo v tekutej forme ako kvapky. Kedysi bola dostupná len v obchodoch so zdravou výživou, ale teraz ju nájdete aj v niektorých supermarketoch.

Okrem spomínaného odvykania od fajčenia má stévia aj ďalšie zdravotné výhody – znižuje vysoký krvný tlak, lieči cukrovku a podporuje chudnutie. Okrem toho vyživuje a vypína pokožku, lieči akné a iné kožné problémy.

Ako si vypestovať stéviu doma

Stévia je pomerne chúlostivá rastlina, ktorá si vyžaduje teplé a slnečné prostredie, veď pochádza z trópov. Je však možné pestovať ju doma. Budete potrebovať väčšie kvetináče s priemerom nad 30 cm a kvalitnú pôdu.

Semená sú dostupné v obchodoch so semenami. Môžete tiež vyskúšať niektoré domáce obchody, napríklad OBI. Ak ich tam nedostanete, vyhľadajte na internete eshopy, ktoré ich predávajú.

Kvetináče umiestnite na miesto, kde na ne priamo dopadá slnko, a pravidelne zalievajte, aby pôda nevyschla. Pred výsadbou pôdu dobre zalejte.

Aby ste zabránili vysychaniu pôdy, je dobré ju v lete prikryť čerstvo pokosenou trávou a aspoň raz týždenne ju vymeniť. Pôda však nesmie byť ani premočená, preto sa uistite, že kvetináč má dobrý drenážny systém.

Ak sú korene premočené, rastlina by mohla zvädnúť. Dorastá do výšky 30 až 90 cm. V lete a na jeseň, keď stévia kvitne, odstrihnite kvety, aby ste podporili rast nových listov. Listy sú najsladšie tesne pred kvitnutím.

Spracovanie a spotreba stévie

Keď sú listy plne vyvinuté, odtrhnite ich, odstráňte stonky a vysušte ich. Listy usušíme tak, že ich položíme na vlnenú tkaninu (nie na kovový povrch) a umiestnime na priame slnečné svetlo.

Mali by byť suché už do 1 až 2 dní. Potom ich rozomeľte na prášok a uložte do vzduchotesnej sklenenej uzatvárateľnej nádoby. Prášok potom pridávajte do svojich obľúbených jedál a nápojov.

Na záver ešte jedno upozornenie

Tak ako so všetkým, ani so stéviou to nepreháňajte. Jej dlhodobá a nadmerná konzumácia môže u mužov znížiť počet spermií. Inak je však úplne neškodná a poskytne vám mnohé zdravotné výhody, ktoré sme spomenuli v tomto článku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*