Táto rastlina je ešte účinnejšia ako cesnak: Znižuje krvný tlak a robí zázraky s hladinou cukru v krvi!

Má nespočetné množstvo výhod, a preto je škoda, ak si ho necháte ujsť. Ak ho budete mať záhrade čerstvý zelený kôpor, tak ho jedzte čo najviac.

Je veľmi bohatý na draslík, sodík a síru, je účinným prostriedkom proti úzkosti, odporúča sa pri úzkosti, depresii, nespavosti a poruchách trávenia.

Kôpor je účinný protikŕčový prostriedok, ale v minulosti sa používal aj pri epileptických záchvatoch a “opici”.

Odvar z jeho semien sa môže používať na odstránenie štikútky, bolestí hlavy, kašľa, ale má aj vynikajúce mliečne stimulačné a antiseptické vlastnosti.

Kôpor tiež pomáha zbaviť sa baktérií v ústnej dutine, nepríjemného dychu, predchádzať zápalu ďasien a zmierniť bolesť zubov. Kôpor môže byť prospešný pre zdravie kostí vďaka vysokému obsahu vápnika.

Čajová lyžička kôprových semienok obsahuje viac vápnika ako pohár mlieka. Pravidelné užívanie sa odporúča najmä ženám, ktoré sa blížia k menopauze, a môže pomôcť predchádzať alebo zmierniť osteoporózu.

Ak máte nadváhu alebo žalúdočné kŕče, vypite denne 2-3 šálky teplého kôprového čaju. Tehotné a dojčiace ženy by nikdy nemali používať kôprový esenciálny olej vo veľkých množstvách, pretože môže byť toxický pre plod.

Semená a listy kôpru obsahujú malé množstvo estrogénu, takže sú vhodné pre zdravie pokožky a môžu tiež podporovať prirodzený rast a pevnosť prsníkov.

Konzumujte ho ako odvar alebo pridávajte čo najviac čerstvého kôpru do jedál, prípadne ho sušený a rozomletý na prášok pridávajte do smoothies a jogurtov.

Zdieľajte aj so svojimi známymi. 🙂

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*