Tento kameň má úžasné účinky, pre ktoré by ste ho mali aj vy privítať u vás doma s otvorenou náručou…

Nenápadná drolivá hornina sa v posledných rokoch stále viac dostáva do povedomia verejnosti. Poznáte zeolit? Môžu za to jeho úžasné účinky, pre ktoré by ste ho mali aj vy privítať u vás doma s otvorenou náručou.

Nie je to len dekoračný štrk!

Hoci sa často používa ako dekoračný štrk, jedná sa o horninu, ktorá dokáže veľmi účinne absorbovať pachy a dokonca aj škodlivé plyny a látky z ovzdušia, ktoré dýchame. Bežne sa s ním stretávame napríklad v deodorantoch, pracích práškoch alebo osviežovačoch vzduchu.

Na rozdiel od nich, je však samotný kameň celkom bezpečný.

Prečo je tak prospešný?

Nejedná sa o žiadne kúzlo, ale o zložení týchto hornín. Obsahujú mikroporézne hlinitokremičitanové minerály, ktoré dokážu vo svojej štruktúre uzamknúť plyny a látky, ktoré sa v prostredí nachádzajú.

Môžeme ich teda považovať za akési „molekulové sitá“ ktoré lovia škodlivé a zapáchajúce látky zo vzduchu. Čo je však najzaujímavejšie, kamene môžete po čase „oživiť“ alebo „dobiť“, aby boli naďalej schopné vykonávať svoju prácu čističky vzduchu na 100%.

Čo dokáže?

Dajte si k oknu, ktoré sa rosí. Pokiaľ sa vám rosí stavte na zeolit. Jednoducho dajte do sieťového vrecka a zaveste do priestoru, alebo ho naplňte do nádobiek a kvetináčov a rozložím po priestore. Dajú sa z neho robiť aj pekné dekorácie a rôzne nápady, ktoré sa vám zároveň aj skrášlia priestor.

Zeolit ​​naseje vlhkosť z priestoru a je výborný aj ako čistič vzduchu. Zeolit ​​pomôže s miernym rosením spôsobeným výkyvmi počasia, nie s rosením spôsobeným závažnejšou technickou závodov pri montáži okien.

  • Vyčistí vám doma vzduch
  • Zeolit ​​je do svojej jedinečnej štruktúry schopný adsorbovať rôzne toxíny a ťažké kovy.
  • Vynikajúce je do zafajčených priestorov, kde pomáha nielen očistiť vzduch od nepríjemného zápachu, ale aj škodlivých splodín, ktoré sa za nimi ukrývajú.
  • Navyše pomôže aj s veľmi napáchnutými kobercami, záclonami alebo čalúneným nábytkom. Dobrou radou je zeolit ​​vložiť do sieťky a zavesiť do priestoru.

Proti zápachu po domácich maznáčikoch

Pár kúskov v pelechu vašich maznáčikov dokáže absorbovať zápach moču a výkalov. Položte misku zeolitu do blízkosti miesta, ktoré je pôvodcom zápachu a on vám pomôže zápach absorbovať.

Zápach z koša

Stačí, keď vložíte pár kúskov na dno koša. Pomôže to eliminovať vlhkosť a pachy, ktoré sa šíria po vašej kuchyni.

Zápach z topánok

Majte sieťku so zeolitom aj v botníku. Likviduje pachy a pohlcuje vlhkosť, ktorá je pôvodcom zápachu. Prípadne môžete vrecko vložiť do konkrétneho páru topánok, aby ste ich rýchlo zbavili zápachu.

Ovocie vydržia dlhšie čerstvé

Pokiaľ chcete, aby vaša úroda ovocia vydržala čerstvá čo najdlhšie a nemuseli ste sa stretávať s plesnivými plodmi, vložte do debniek s jablkami a hruškami hrsť zeolitu. Ten dokáže absorbovať plyny, ktoré urýchľujú zrenie plodov.

Zeolit ​​je úplne bezpečný, takže na konzumáciu stačí len zmyť z ovocia prach, ktorý po tejto drobivej hornine zostáva.

Tam kde je pleseň

Zeolit ​​je vynikajúci aj do priestorov, v ktorých je problém s nadmernou vlhkosťou. Zaveste ho do priestoru alebo k miestam, kde nadmerná vlhkosť spôsobuje problémy napríklad v podobe plesní.

Zeolit ​​môžete používať donekonečna, avšak musíte naučiť, ako ho znovu oživiť a nabiť. V skutočnosti je to veľmi jednouché, stačí, keď počas letných dní uložíte na tácku a vyložíte na čerstvý vzduch, na slnečné miesto – zeolit ​​„vypustí“ plyny a látky, ktoré absorboval.

Stačí pár dní a bude opäť pripravený robiť si svoju prácu. Táto procedúra by sa mala opakovať približne každé 3 mesiace.

Kde kupovať?

Zeolit ​​je bežne dostupný v kamenárstvach aj na internete.

Zdieľajte tento informatívny článok aj ďalej. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*