Tento prášok ovplyvňuje endokrinný systém a hormóny. Využívali ho aj starí Inkovia…

Maca prášok je úžasným mixom vlákniny, sacharidov, minerálov a vitamínov, ktorú starí Inkovia konzumovali vždy pred bojom. Pomáhala im totiž zvýšiť ich bojovného ducha, výdrž a silu. Dnes sa kvôli svojmu bohatému nutričnému zloženiu stala veľmi populárnou aj medzi športovcami, ktorým pomáha zvyšovať ich atletický výkon.

Stále viac sa však po nej v súčasnosti obzerajú aj bežní ľudia, pretože má navyše mnoho ďalších medicínskych využití.

Čo je maca prášok?

Maca prášok pochádza z rastliny maca (žerucha peruánska), ktorá rastie vysoko v horách Peru a juhoamerických Andách. Obsahuje obrovské množstvo minerálov, vitamínov, enzýmov a aminokyselín. V Peru je známa pod názvom „afrodiziakum z Ánd“.

Konkrétne sa v nej vyskytuje vysoké množstvo nasledujúcich látok:

  • vitamíny B1, B2, C a E
  • minerály a stopové prvky: draslík, jód, zinok, vápnik, horčík, fosfor, železo, síra, bizmut, kremík, bór a meď
  • mastné omega-3 kyseliny, komplexné alkaloidy a steroly

Ako maca prášok zvyšuje výkon a libido

Je potrebné si uvedomiť, že na rozdiel od rôznych farmaceutických liekov, maca zvyšuje libido a celkovú výkonnosť úplne prirodzeným spôsobom, bez nežiaducich vedľajších účinkov. V Peru sa maca používa na zvýšenie telesnej sily a výkonu, ako aj fertility u oboch pohlaví. Za tieto účinky je zodpovedná hlavne substancia makamidov a makeanov, ktoré dokážu výrazne zvyšovať silu a výkon.

Navyše má maca vysoký obsah železa, mangánu a fosforu, čo pomáha s bojom proti únave a nedostatkom energie.

Ako maca ovplyvňuje endokrinný systém a hormóny

Jedinečné zloženie macy priamo ovplyvňuje ľudský endokrinný systém a pomáha vyrovnávať hormonálnu nerovnováhu v tele. Povzbudzuje telo, aby si vytváralo svoje vlastné hormóny, čím sa znova nastolí ich rovnováha, ktorá je veľmi dôležitá pre množstvo telesných procesov. Dokáže tiež účinne zmierňovať prejavy predmenštruačného syndrómu. Dodáva telu všetky potrebné živiny, aby si samé dokázalo účinne riadiť hormonálne procesy.

Posledné štúdie preukázali jej adaptogenické vlastnosti, ktoré zlepšujú odozvu tela a zvládanie stresu, úzkosti a nervového vypätia. A ako už bolo spomenuté v súvislosti s fertilitou, maca nielen zlepšuje samotnú plodnosť, ale taktiež prispieva k zvýšeniu libida u ľudí všetkých vekových kategórií.

Kde zohnať maca prášok?

Maca prášok sa dá upiť v niektorých obchodoch so zdravou výživou, prípadne v e-shopoch na internete. Zvyčajne sa užíva 2 až 6 čajových lyžičiek denne a pridávať sa môžu do akýchkoľvek jedál a nápojov okrem horúcich, pretože by sa mohli znehodnotiť niektoré jej zložky.

Je pre Vás tento článok zaujímavý? Potom sa oň podeľte aj so svojimi priateľmi. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*