Tichý zabijak, ktorý je jedným z najzákernejších nádorov!

Lekári ho považujú za “tichého zabijaka”. Ľudia dlho netušili, že trpia touto vážnou chorobou. Na čo si dať pozor pri rakovine pankreasu?

Rakovina pankreasu

Tento typ rakoviny je obzvlášť zákerné zhubné ochorenie, pretože väčšina pacientov je diagnostikovaná až v pokročilom štádiu, keď sa nádor rozšíril z tkaniva pankreasu v bruchu do okolitých orgánov a tkanív. Pankreas je dôležitý orgán, ktorý podporuje trávenie a produkuje hormóny dôležité pre harmonizáciu hladiny cukru v krvi. V pankrease sa môžu vyskytovať rakovinové aj nerakovinové nádory.

Príznaky rakoviny pankreasu

Ako už bolo spomenuté, rakovina pankreasu o sebe nedáva dlho vedieť. Existujú však určité príznaky, ktoré by mohli naznačovať ochorenie, v každom prípade je pri ich výskyte potrebná konzultácia s lekárom:

  • Nechutenstvo, strata chuti do jedla
  • Strata hmotnosti bez akejkoľvek príčiny
  • Bolesť brucha vystreľujúca do chrbta
  • Žltnutie kože, zmena farby bielych častí očí
  • Moč tmavšej farby
  • Citlivá a svrbivá pokožka
  • Únava a malátnosť

Kedy navštíviť lekára? Vždy, keď sa vyskytnú nevysvetliteľné, znepokojujúce príznaky, ktoré sa objavia bez príčiny alebo zavinenia. Toto rakovinové ochorenie môže skontrolovať alebo vylúčiť len lekár.

Príčiny rakoviny pankreasu

Odborníci nemajú jasno v tom, čo presne spôsobuje rakovinu pankreasu. Okrem nezdravého životného štýlu a vysokej hladiny stresu zvyšujú riziko ochorenia aj dedičné génové mutácie a potom fajčenie.

Časť tráviaceho traktu

Pankreas alebo pankreas je plochý nepárový orgán, ktorý sa nachádza v brušnej dutine a je súčasťou tráviacej sústavy. Pripomína hrušku dlhú asi 15 centimetrov, leží za brušnou dutinou a jeho hlavnou funkciou je uvoľňovanie hormónov, najmä inzulínu a glukagónu, ktoré sú potrebné na metabolizmus a spracovanie cukrov z prijatej potravy v tele. Okrem toho pankreas produkuje enzýmy, ktoré pomáhajú pri rozklade cukrov, tukov a bielkovín, ich trávení a vstrebávaní dôležitých živín pre správne fungovanie organizmu.

Vývoj rakoviny pankreasu

Pri tomto závažnom a často smrteľnom ochorení dochádza vo vnútri buniek k mutáciám DNA, ktoré spôsobujú nekontrolovaný rast aj po zániku pôvodných buniek; tento proces spôsobuje vznik nádoru. Neliečené rakovinové bunky sa potom šíria do okolitých orgánov a ciev a nezriedka sa dostanú aj do vzdialených častí tela. Tento jav sa najčastejšie vyskytuje v pankreatických kanálikoch, pričom v hormonálnych alebo neuroendokrinných bunkách pankreasu sa vyskytuje oveľa menej prípadov rakoviny.

Stavy a pridružené ochorenia pri rakovine pankreasu

U pacientov s rakovinou pankreasu sa najčastejšie vyskytuje nekontrolovaný úbytok hmotnosti, ktorý sprevádzajú nevoľnosť alebo vracanie. Dochádza k ťažkostiam pri spracovaní živín a postihnutá pankreas neprodukuje tráviace enzýmy na kvalitné trávenie.

Častým sprievodným ochorením je žltačka, pri ktorej je zablokovaný prívod žlčových ciest a ktorá sa vyznačuje žltým sfarbením kože a bielka, tmavým močom a bledou stolicou.

Okrem žltačky môžu pacienti trpieť veľkými bolesťami alebo črevnou nepriechodnosťou, keď nádor tlačí na časť tenkého čreva a blokuje prechod natrávenej potravy zo žalúdka do čriev.

Written By
More from redakcia
Lahodné, orechové rezy s čokoládovou polevou: U nás doma veľmi obľúbené!
Prísady 10 bielkov štipka soli 300 g krupicového cukru 1 balíček vanilkového...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *