Tieto 2 príčiny zvyšujú riziko rakoviny prsníkov! Nikto nás však nevaruje…

  • Chceme vás preto poprosiť, aby ste si tieto informácie nenechali len pre seba, ale aby ste sa o ne podelili aj inými ženami vo vašom okolí.
Príčina č.1: Antiperspiranty obsahujúce hliník

Používanie antiperspirantov je pre väčšinu ľudí bežnou dennou rutinou, o ktorej príliš nerozmýšľajú. Tuto je dôvod, prečo by ste rozmýšľať o tom mali: Ak používate antiperspirant obsahujúci hliník, zvyšujete si tým svoje riziko rakoviny prsníka.

Princíp antiperspirantov je zatesnávanie, uzatváranie a blokovanie pórov, ktoré vylučujú pot v podpazuší. No a ich najčastejšou aktívnou látkou je práve hliník. To spôsobuje nielen zablokovanie jednej z ciest, ktorými sa vaše telo detoxikuje (vylučuje toxíny v pote). Zároveň tiež zvyšuje obavy, kde tieto kovy napokon skončia.

Nedávne štúdie potvrdili súvislosť medzi pravidelným používaním antiperspirantov a rakovinou prsníka. Riziko sa ešte viac zvyšuje, ak sa aplikujú hneď po oholení podpazušia. Kedysi boli deodoranty považované za bezpečnejšie v porovnaní s antiperspirantami. Dnes už ani to neplatí.

Niekoľko štúdií totiž potvrdilo asociáciu parabénov, nachádzajúcich sa v deodorantoch s rakovinou prsníka. Pri autopsii jednej ženy umierajúcej na rakovinu sa ukázalo, že jej tkanivá obsahovali veľké množstvo týchto konzervačných látok.

Príčina č.2: Nadmerné používanie podprseniek

Mnohí lekári a výskumníci poukazujú na to, že nosenie tesnej podprsenky bráni pohybu lymfy, čo môže prispievať ku vzniku rakoviny prsníka. Dôvod je ten, že zablokovaná lymfa neodvádza z tela nečistoty, ktorým bolo vaše telo počas dňa vystavené.

Hliník uvedený v predošlom odseku je jedným z potenciálnych toxínov, ktoré sa môžu nahromadiť v lymfatickom systéme, ak je jeho činnosť narušená. Existuje viacero solídnych štúdii o rakovine a nosení podprseniek.

Medzi nimi vyniká jedna, ktorú vykonali antropologičky Sydney Singerová a Soma Grismaijerová, autorky knihy Obliekané na zabíjanie: Spojitosť medzi podprsenkami a rakovinou prsníka.

Štúdia na vzorke 4000 žien zistila, že tie ženy, ktoré podprsenky nenosia, majú riziko rakoviny prsníka oveľa nižšie ako tie, ktoré ich nosia.

Ďalej zistili nasledovné fakty:

  • Ženy, ktoré nosili podprsenky 24 hodín denne mali šancu 3 zo 4 (teda 75% riziko) ochorenia rakovinou prsníka
  • Ženy, ktoré nosili podprsenku viac ako 12 hodín denne, avšak nie do postele, mali riziko 1 zo 7
  • Ženy, ktoré nosili podprsenku menej ako 12 hodín denne, mali riziko 1 z 52
  • Ženy, ktoré nosili podprsenku zriedka alebo nikdy, mali šancu ochorenia na rakovinu prsníka len 1 z 168
  • Keď teda porovnáme ženy, ktoré nosili podprsenku stále a tie, ktoré ju nenosili vôbec alebo len zriedka, rozdiel v riziku bol až 125 násobný!

Pre porovnanie – na základe tejto štúdie súvislosť medzi rakovinou prsníka a nosením podprsenky je 3 krát vyššia, ako súvislosť medzi rakovinou a fajčením.

Záver

Nie je potom nehoráznosť, že kým na krabičkách cigariet sú znázorňované varovania o rakovine, na štítkoch k podprsenkám nie je vôbec nič? Uvedená štúdia síce nekontrolovala možný vplyv iných faktorov, ktoré by mohli jej výsledky skresliť, avšak iné štúdie dospeli k podobným záverom.

Napríklad, skupina japonských vedcov zistila, že nosenie podprsenky môže znížiť hladinu melatonínu až o 60%. Ten je nevyhnutný na reguláciu spánkového cyklu.

Mnohé ďalšie štúdie potvrdili, že melatonín má aj protirakovinový účinok.

Written By
More from redakcia
Obličkové kamene: 7 mýtov, ktoré by vás nemali zavádzať…
Čo spôsobuje a čo odstraňuje obličkové kamene? Kde bolí, keď sa vytvorí...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *