Toto je 8 možných príznakov najhoršieho typu rakoviny!

Počet prípadov rakoviny pečene stúpa a každoročne na ňu zomierajú tisíce ľudí. Aké sú však príznaky? Primárna rakovina pečene (teda tá, ktorá sa začína v pečeni) je menej častá ako sekundárna rakovina pečene, ktorá sa začína inde v tele a šíri sa do pečene.

Podľa Národnej zdravotnej služby (NHS) rakovina pečene nemá presnú príčinu vzniku, ale väčšina prípadov je spojená s poškodením a zjazvením pečene, známym ako cirhóza pečene.

S cirhózou je spojených niekoľko rizikových faktorov. Patrí medzi ne dlhodobá a nadmerná konzumácia alkoholu a dlhodobá vírusová infekcia hepatitídou B alebo hepatitídou C.

Okrem toho medzi ochorenia, s ktorými sa spája rakovina pečene, patrí aj hemochromatóza, dedičná porucha, pri ktorej sa postupne zvyšuje hladina železa v tele a primárna biliárna cirhóza, dlhodobé ochorenie pečene.

NHS odporúča znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny pečene obmedzením konzumácie alkoholu, zdravým stravovaním, pravidelným cvičením a znížením rizika infekcie hepatitídou B a C.

Aké sú indikácie?

Príznaky sa zvyčajne objavia až v pokročilom štádiu rakoviny, ale keď sa objavia, môžu zahŕňať:

– Neúmyselné zníženie hmotnosti
– Strata chuti do jedla
– Pocit plnosti po jedle, aj keď ste zjedli malé množstvo
– Pocit choroby a vracanie
– Bolesť alebo opuch brucha
– Žltačka (zožltnutie kože a bielej časti očí)
– Svrbenie
– Pocit veľkej únavy a slabosti

Podľa Americkej onkologickej spoločnosti medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, rozšírené žily v bruchu, ktoré presvitajú cez kožu, a abnormálne modriny alebo krvácanie.

VAROVANIE: V žiadnom prípade  “nediagnostikujte” seba alebo niekoho iného len na základe informácií. Je možné, že príznaky, ktoré ste zaznamenali, sú spôsobené aj niečím iným. VŽDY  je nevyhnutné sa poradiť so svojím lekárom, pokiaľ nejaké príznaky spozorujete.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*