Toto robí s telom vysoký krvný tlak! Tu je 7 veľmi vážnych chorôb, ktorým by sa dalo rozhodne vyhnúť!

Častou chybou je, že mnohí ľudia vnímajú vysoký krvný tlak len ako hodnotu a nepovažujú za dôležité situáciu riešiť. Hoci pretrvávajúci, neliečený vysoký krvný tlak môže v priebehu rokov viesť k vážnym komplikáciám.

Tu je 7 veľmi vážnych chorôb, ktorým by sa dalo rozhodne vyhnúť.

Vysoký krvný tlak sa nazýva aj „tichý zabijak“, pretože často nemá žiadne viditeľné alebo desivé príznaky. Nebezpečenstvo spočíva práve v tomto: veľa ľudí tento stav neberie vážne, pretože sa necítia zle.

Preto, aj keď o tom už možno vedia, neberú lieky ani nemenia svoj životný štýl. Týmto spôsobom môže vysoký krvný tlak pomaly, v priebehu rokov a desaťročí, viesť k ťažkej ateroskleróze napríklad srdcového svalu, mozgu, obličiek a očných tepien.

V dôsledku toho sa môže výrazne zvýšiť riziko srdcového infarktu, mŕtvice, srdcového zlyhania alebo dokonca slepoty. Najčastejšie komplikácie: zanedbanej hypertenzie

Cerebrálna kalcifikácia

Zo začiatku žiadne príznaky, neskôr len drobná zábudlivosť môže upozorniť na kalcifikáciu malých ciev mozgu. Plak sa ukladá na stenách týchto krvných ciev, čo spôsobuje zmenšenie ich priemeru, čo znamená, že môžu do tkanív mozgu dodávať stále menej krvi a živín.

Z tohto dôvodu tkanivá pomaly odumierajú a v dôsledku toho sa objavuje strata pamäti. V pokročilejších štádiách procesu nastáva vážny pokles koncentrácie a mentálny úpadok, v konečnom dôsledku sa môže zmeniť celá osobnosť – nenávratne.

Mŕtvica

Príznaky mŕtvice alebo mŕtvice sú na rozdiel od vysokého krvného tlaku veľmi nápadné. Silná, náhla bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, strata vedomia a hemiplégia, ktorá môže postihnúť aj končatiny a svaly tváre.

Je dokázané, že cerebrálne krvácanie sa vyvíja na základe vysokého krvného tlaku, 60-80 percent tých, ktorí zomrú na mozgovú príhodu, má už existujúcu hypertenziu. Priamou príčinou katastrofy je, že jedna z väčších ciev v mozgu praskne a doslova sa zaleje krvou, čím ochromí danú oblasť mozgu.

Zástava srdca

Keď sa v dôsledku toho menšie cievy srdca zvápenatia a zúžia, prirodzene sa zhorší prísun krvi a živín do srdca. Na tento proces môže upozorniť viacero symptómov, ktoré sú spočiatku celkom bežné, ako je únava a dýchavičnosť.

Postupom času sa však v prípade neliečeného ochorenia sila a výkonnosť srdca stále zhoršuje, objavujú sa výraznejšie príznaky, t.j. ťažšie znáša aj malú záťaž, nespavosť, opuchy nôh, časté močenie v noci sa objavia.

„Na vážny problém môže poukazovať, ak sú už pery a nechty fialovej farby – na toto štádium by ste nemali čakať, pri prvých, menších príznakoch sa treba poradiť s lekárom,“ zdôrazňuje Dr. Ilona Stancsik, kardiologička, anestéziologička, terapeutka intenzívnej starostlivosti.

Mozgový alebo srdcový infarkt

Ak dôjde k upchatiu väčšej tepny v mozgu krvnou zrazeninou, postihnuté miesto sa stane neoperovateľným, ide o samotný mozgový infarkt. Symptómy sa zvyčajne objavia náhle a závisia od funkcie danej oblasti.

Okrem iného sa môžu vyskytnúť poruchy reči, zrakové poruchy, ochrnutie končatín a odchýlka v ústach. Ak je v srdci upchatá koronárna artéria, môžeme hovoriť o srdcovom infarkte, ktorý sa prejavuje desivými príznakmi, ako sú bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním, potenie a pocit strachu.

Ak sa vám to stane, musíte okamžite zavolať sanitku!

Angina pectoris

V dôsledku kalcifikácie koronárnych artérií srdca sú zúžené cievy schopné prepúšťať menej kyslíka, takže sa z času na čas môže objaviť bolesť na hrudi. Rozhodne si to vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, hoci len na zistenie, či nejde o infarkt.

Obličky a očné komplikácie

V dôsledku vysokého krvného tlaku môže dôjsť k poškodeniu ciev v obličkách, znižuje sa účinnosť vylučovania a v konečnom dôsledku môže dôjsť k zlyhaniu obličiek, ktoré môže byť v prípade neliečenia smrteľné.

Krvácanie do očí sa môže vyskytnúť aj u pacientov s vysokým krvným tlakom, no samotné krvácanie nemusí znamenať vysoký krvný tlak. Ak sa u vás objavia červené krvácania, dôvodom môže byť to, že zvýšený krvný tlak zaťažuje steny ciev a náhly skok môže viesť až k ich prasknutiu.

Krvácanie z oka mnohí chápu ako strašidelné, no neškodné prekrvenie spojiviek, ktoré však v priebehu niekoľkých týždňov úplne vymizne bez následkov. Oveľa nebezpečnejšie môže byť krvácanie do sklovca, v závislosti od hustoty, množstva a miesta krvácania pacient vidí rozmazane alebo škvrnu.

Aby sa predišlo tomuto a závažnému krvácaniu zrakového nervu, pacienti so známym vysokým krvným tlakom potrebujú vyšetrenie očného pozadia s meraním vnútroočného tlaku každých šesť mesiacov alebo aj častejšie, ak je to potrebné, laboratórne testy a pravidelnú kontrolu krvného tlaku.

Zdieľajte tento dôležitý článok aj s ostatnými.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*