Toto sú hlavné príznaky problémov v tepnách, ktoré by ste mali poznať!

Tepny sú cievy, ktoré prenášajú krv a kyslík zo srdca do ostatných orgánov. Ako sa vzďaľujú od srdca, rozvetvujú sa a vytvárajú menšie cievy a tepny, ktoré nakoniec dosiahnu kapiláry.

Včasné rozpoznanie varovaní, ktoré telo vysiela, aby vám dalo najavo, že s tepnami je vážny problém, je otázkou života a smrti. Upchaté tepny blokujú prietok krvi a unavujú srdce, čím prudko zvyšujú riziko srdcového infarktu, napríklad infarktu myokardu alebo ischemickej choroby srdca.

Tu sú štyri kľúčové príznaky, ktoré naznačujú, že máte vážny problém s upchatými tepnami:
Erektilná dysfunkcia

Muži majú zabudovaný “varovný systém” pre ischemickú chorobu srdca. Keď je ťažké alebo nemožné dosiahnuť erekciu, je to pravdepodobne príznak upchatých tepien v panve, čo sa vyskytuje dlho pred vznikom srdcového infarktu.

Medzi objavením sa problémov s erektilnou dysfunkciou a diagnostikovaním ischemickej choroby srdca je v priemere 3 až 5 rokov, čo je dostatočne dlhý čas na to, aby ste začali konať.

Vypadávanie vlasov – plešatosť

Výskum, ktorého sa zúčastnilo 37 000 mužov, ukázal, že rozsiahla plešina na temene hlavy je markerom zvýšeného rizika ischemickej choroby srdca v akomkoľvek veku.

Ďalšia štúdia na viac ako 7 000 ľuďoch (4 000 žien a 3 000 mužov) zistila, že stredne silná až silná plešatosť zdvojnásobuje riziko úmrtia na srdcové ochorenie u oboch pohlaví.

Prehýbanie v ušnom laloku

Jedným z najzvláštnejších ukazovateľov ochorenia srdca je záhyb v ušnom lalôčiku (konkrétne šikmý záhyb v uchu, ktorý sa tiahne šikmo od zvukovodu k dolnému koncu ušného lalôčika).

Ušný záhyb môže byť dôsledkom zlého prekrvenia. Výskumníci pomocou sofistikovanej metódy CT na meranie ochorenia koronárnych tepien dokázali, že ušný záhyb “predpovedá” ochorenie srdca aj po zohľadnení iných rizikových faktorov, ako je vek a fajčenie.

Bolesť lýtka pri chôdzi

Arterioskleróza môže zablokovať tepny v nohách, najmä u fajčiarov, ešte predtým, ako sa u nich diagnostikuje ischemická choroba srdca.

Tento príznak si vyžaduje urgentné lekárske vyšetrenie. Lekár vám vyšetrí pulz v nohách a vykoná jednoduché merania krvného tlaku v nohách a prietoku krvi, aby potvrdil diagnózu zlej cirkulácie krvi v nohách.

Podeľte sa o tieto informácie aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*