Trápia vás bolestivé kŕče? Pozrite sa, čo robiť a ako si pomôcť výživou…

Každý z nás už niekedy zažil tú intenzívnu bolesť a necitlivosť v nohe alebo ruke. Čo presne to je a čo potrebujeme vedieť? Najskôr sa upokojme a pozrime sa, čo sa deje a ako je to so stravou.

Kŕče možno opísať ako mimovoľné a bolestivé svalové kontrakcie. Zvyčajne postihujú lýtka a stehná a zriedkavejšie aj iné časti tela, ako sú ruky, krk, ako aj oblasť hrudníka a brucha.

Ale prečo dostávame kŕče?

Kŕče sa môžu spustiť kedykoľvek, buď počas náročného cvičenia, alebo počas spánku. Za kŕče je zodpovedných niekoľko faktorov, medzi ktoré patria tieto:

 • dlhý tréning
 • dlhodobé cvičenie a dlhé obdobia fyzickej námahy
 • dehydratácia
 • prepracovanosť
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • náhle pohyby
 • strata elektrolytov (draslík, sodík)
 • nedostatok minerálov (vápnik, fosfor, horčík)
 • stres a intenzívny psychický tlak

Hlavnou príčinou sa zdá byť najmä nerovnováha elektrolytov. Intenzívne potenie a dehydratácia narúšajú rovnováhu medzi draslíkom a sodíkom a môžu spôsobiť kŕče.

Ďalším faktorom spôsobujúcim svalové kŕče je nedostatok vápnika a horčíka, ktoré pomáhajú svalom sťahovať sa a uvoľňovať.

Ako môžeme liečiť kŕče výživou?
 • Zostaňte hydratovaní

Voda sa označuje za “tichú živinu”. Hoci je jeho konzumácia pre zdravie nevyhnutná, boli pozorované príznaky jeho nedostatočného alebo dokonca nadmerného príjmu. S pitím vody nečakajte, kým budete mať smäd. Žízeň je znakom dehydratácie, a preto je jednou z príčin kŕčov.

Uistite sa, že prijímate dostatok tekutín, a pamätajte, že pocit smädu mizne oveľa rýchlejšie ako skutočná potreba tekutín v tele.

 • Starostlivosť o elektrolyty (sodík-draslík)

Medzi ovocie bohaté na draslík patria banány, jablká, pomaranče, figy a sušené ovocie, zatiaľ čo medzi zeleninu bohatú na draslík patrí kapusta, hrach, kukurica, paprika a zemiaky. Takéto potraviny zabraňujú kŕčom.

Ľudia, ktorí denne cvičia niekoľko hodín a ktorých strava musí byť vyvážená, majú pravdepodobne nedostatočný príjem sodíka.

Väčšina ľudí, ktorí nepatria do špecifickej skupiny (napr. hypertonici), ktorých príjem sodíka sa de facto musí obmedziť, však prijíma značné množstvo sodíka zo svojej dennej stravy, najmä ak je charakteristická konzumáciou štandardných výrobkov.

 • Zvýšenie obsahu horčíka a vápnika

Obohaťte svoju stravu o potraviny bohaté na horčík a vápnik, ako je zelená listová zelenina, orechy, sója, celozrnné výrobky (horčík). Podobne mliečne výrobky, brokolica, sezamové semienka a malé ryby konzumované s kosťami obsahujú vápnik.

 • Robte strečingy

Jednoduchým spôsobom, ako sa vyhnúť kŕčom počas dňa, ako aj počas spánku, je strečing. Ak sa však v nohe objaví kŕč, skúste ju natiahnuť. Pritiahnite prsty na nohách k sebe. Ak sa kŕč prejavuje v ramene, zatlačte prsty ruky smerom nadol, čím stlačíte svaly, a zároveň jemne masírujte danú oblasť.

 • Ak kŕče pretrvávajú, nezanedbávajte ich

V prípade, že príznaky pretrvávajú a zostávajú obzvlášť závažné, je potrebné vyšetrenie lekárom na ďalšie preskúmanie príčin. Môžete byť tiež požiadaný o vykonanie krvných testov, aby sa objasnila príčina problému a aby sa mohol vhodne liečiť.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Kakaové rezy so slivkami a lahodným krémom: Potešíte rodinu aj priateľov!
Pečenie je skutočný pôžitok, jedenie ešte väčší… ZLOŽKY múka 1,5 šálky (200...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *