Trpíte bolesťami kolien: Toto sú PRÍČINY, PRÍZNAKY A LIEČBA!

Bolesť kolena je časté a nepríjemné ochorenie, ktoré zaútočí náhle a má tendenciu sa opakovať. Kolenný kĺb je najzraniteľnejší voči zraneniam, preťaženiu a degenerácii, najmä ak bojujeme s nadváhou alebo obezitou. Je potrebné vedieť, že bolesť kolena môže byť aj príznakom bakteriálnych infekcií a dokonca reumatických ochorení. Naše obavy by mal vzbudiť opuch, bolesť a znížená pohyblivosť kĺbu, napríklad ranná stuhnutosť. Zistite, aké môžu byť príčiny bolesti kolena a v čom spočíva liečba.

Bolesť kolena po zranení

Bolesť kolena je veľmi častá po zranení alebo úraze. K poškodeniu väzov a meniskov zvyčajne dochádza v dôsledku fyzickej aktivity, namáhavej práce alebo úrazu. Vyznačuje sa náhlou a prudkou bolesťou, opuchom a problémami s pohybom kĺbu. Koleno by malo byť čo najskôr znehybnené a vyšetrené ortopédom. Môže byť potrebná operácia a rehabilitácia.

Bolesť kolena a osteoartróza

Najčastejšou príčinou bolesti kolena sú degeneratívne zmeny spôsobené preťažovaním a prirodzeným opotrebovaním kĺbu. S vekom dochádza k úbytku kĺbovej chrupavky a svalového napätia. V dôsledku toho sa kosti môžu začať tlačiť proti sebe, čo spôsobuje chronickú a neznesiteľnú bolesť. Medzi charakteristické príznaky patrí bolesť pri stúpaní do schodov, stuhnutosť, opuch a začervenanie kože v blízkosti kĺbu. Úľavu poskytujú lieky proti bolesti a zápalu, ako aj špeciálne injekcie na regeneráciu chrupavky. Potrebná je aj rehabilitačná a fyzioterapeutická liečba. V pokročilom štádiu môže byť potrebná operácia.

Bolesť kolena a borelióza

Charakteristickou komplikáciou boreliózy je aj bolesť kĺbov. Toto nebezpečné ochorenie prenášané kliešťami sa môže prejaviť až po rokoch. Počas tohto obdobia však spôsobuje vážne neurologické zmeny a veľmi často napáda kĺby. Opakujúca sa bolesť a opuch kolenného kĺbu, najmä ak nie sú dôsledkom zranenia alebo preťaženia, by mali vzbudiť naše obavy. Prvé príznaky boreliózy sa môžu objaviť až niekoľko týždňov po uhryznutí kliešťom a pripomínajú chrípku. Migrujúci erytém alebo charakteristické začervenanie kože sa vyskytuje len u polovice ľudí. Liečba chronickej lymskej boreliózy je náročná a dlhodobá. Je potrebné užívať antibiotiká celé mesiace.

Bolesť kolena a bakteriálne infekcie

Silná bolesť kolena sprevádzaná vysokou horúčkou môže byť príznakom bakteriálnej infekcie. Môže k tomu dôjsť napríklad v dôsledku poranenia, rezu alebo injekcie na posilnenie chrupavky v kĺbe (ak nebola podaná za sterilných podmienok). V takom prípade by ste mali čo najskôr navštíviť lekára. Možno bude potrebné umyť koleno a užívať antibiotiká.

Bolesť kolena a reumatické ochorenia

Jednou zo závažnejších príčin bolesti kolien môžu byť reumatické ochorenia, ako je ankylozujúca spondylitída alebo reumatoidná artritída. Hoci tieto ochorenia zvyčajne najprv postihujú malé kĺby (napr. prsty a zápästia), môže sa stať, že bolesť začne aj v kolenách. Charakteristická je ranná stuhnutosť kĺbu a bolesť sprevádzajúca každý pohyb. Koža v okolí môže byť začervenaná a mierne teplejšia. Je potrebná rýchla a odborná liečba, inak môže dôjsť k trvalému poškodeniu kĺbu.

 

Written By
More from redakcia
20 minút a lahodný karamelový koláč je hotový! Rozplýva sa v ústach!
Potrebujete: • 3 stredné vajcia • 80 g cukru • 20 ml...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *