Tuk v pečeni: 7 zákerných príznakov a ako si pomôcť!

Vedeli ste, že tuk sa môže hromadiť v pečeni? Niektorí môžu mať tento problém a nevedia o tom. Ľudia, ktorí chronicky konzumujú alkohol, môžu dostať ochorenie pečene. Samozrejme, aj tí, ktorí nepijú, sú ohrození nealkoholovým tukovým ochorením pečene.

Keď dôjde k zápalu pečene, označuje sa ako nealkoholová steatohepatitída.Toto štádium je závažné a môže viesť až k cirhóze a prípadnému progresívnemu ochoreniu pečene.

Postihuje tiež približne 2 % až 3 % ľudí, ktorí už majú problémy s pečeňou. Väčšina pacientov má veľmi málo alebo žiadne príznaky. Ak sa príznaky objavia, zahŕňajú únavu, malátnosť, stratu hmotnosti a bolesť v pravej hornej časti brucha. Toto ochorenie vzniká pri ukladaní tuku v pečeni a v tomto prípade nie je problém spôsobený alkoholom.

Medzi ďalšie príčiny patrí inzulínová rezistencia alebo cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, hepatitída, podvýživa, rýchly úbytok hmotnosti a niektoré lieky, ako sú kortikosteroidy, aspirín, amiodaron, diltiazem, tetracyklín alebo antivirotiká.

7 príznakov tukového ochorenia pečene:
  • Opuch brucha
  • Veľké cievy tesne pod povrchom kože
  • Únava
  • Bolesť v pravej hornej časti brucha
  • Zväčšená slezina
  • Červené dlane
  • Žltá koža a oči (žltačka)
Nealkoholová tuková choroba pečene – Prírodný liek

Cieľom liečby ochorenia je odstrániť možné príčiny alebo rizikové faktory problému. Najčastejšími spôsobmi liečby nealkoholovej tukovej choroby pečene sú napríklad vysadenie niektorých liekov, zníženie hmotnosti a kontrola cukrovky.

K liekovej liečbe, hoci často neúčinnej, patrí glukagón, metronidazol, infúzia metformínu, glutamín a kyselina ursodeoxycholová. Domáca liečba je účinná aj pri nealkoholovom tukovom ochorení pečene. Tu je najbežnejšia prírodná liečba:

1. Cvičenie

Zníženie hmotnosti sa považuje za najúčinnejší prístup k liečbe nealkoholovej tukovej choroby pečene. V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Hepatology vedci zistili, že cvičenie je účinná a lacná liečba.

Pacientom môže pomôcť 40-minútové stredne intenzívne až intenzívne aeróbne cvičenie päť dní v týždni. Cvičenie pomôže vyrovnať hladiny enzýmov a zlepšiť kvalitu pečene u pacientov s nealkoholovou tukovou chorobou pečene.

2. Nízkoglykemická diéta

Vylúčenie potravín s vysokým glykemickým indexom (GI) má zásadný význam pre prevenciu a liečbu nealkoholovej tukovej choroby pečene.

Medzi potraviny s vysokým GI, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi, patria zemiaky, melón, hnedá ryža a spracované potraviny, ako sú čokoláda, sladké cereálie a pivo.

Najlepšie je konzumovať potraviny s nízkym obsahom cukru, ako sú vajcia, cibuľa, strukoviny, cesnak, jablká, hrušky, brokolica, ružičkový kel, kapusta, mrkva, artičoky a zelená listová zelenina.

3. Oslie mlieko

Toto mlieko sa považuje za najlepší liek na zlepšenie funkcie pečene a na liečbu a prevenciu ochorenia. Flavonoidy v mlieku môžu účinne chrániť pred poškodením pečene. Flavonoidy tiež pomáhajú zlepšiť proces detoxikácie vrátane zvýšenia glutatiónu v pečeni.

4. Púpava

List alebo koreň púpavy sa často používa na podporu správnej funkcie pečene ako účinná očistná bylina pri ochorení. Púpava detoxikuje a metabolizuje tuk nahromadený v pečeni.

Štúdia uverejnená v časopise Food and Chemical Toxicology zistila, že extrakt z púpavových listov môže pomôcť pri prevencii a liečbe ochorení súvisiacich s obezitou.

Extrakt z listov púpavy významne potláčal hromadenie tuku v pečeni a znižoval inzulínovú rezistenciu. Vychutnajte si púpavový čaj, aby ste naplno využili účinky.

5. Indický egreš

Indický egreš je omladzujúca bylina, ktorá sa v medicíne vo veľkej miere používa na liečbu cukrovky a tukových ochorení pečene. Obsahuje dôležité antioxidanty, ktoré podporujú funkciu pečene, ako sú vitamín C, kyselina elagová, kyselina galová, kyselina galoténová, galotenín a korilagín. Štúdie ho tiež spájajú so zápalom pečene vyvolaným hepatotoxínmi.

6. Koreň sladkého drievka

Koreň sladkého drievka je ďalším vynikajúcim liekom na toto ochorenie, ktorý sa používa aj v medicíne. Čaj z koreňa sladkého drievka pripravíte tak, že čajovú lyžičku prášku sladkého drievka zalejete vriacou vodou a lúhujete približne 10 minút. Nechajte ho odkvapkať a vychutnajte si čaj. Je dobré konzumovať čaj zo sladkého drievka raz alebo dvakrát denne.

7. Kurkuma

Kurkuma obsahuje účinnú zlúčeninu kurkumín, ktorá sa používa na liečbu žltačky a iných ochorení pečene. Znižuje poškodenie pečene, oxidačný stres, mení metabolizmus tukov a zvyšuje citlivosť na inzulín.

Kurkumín môže tiež pomôcť v boji proti fibróze pečene a rakovine pečene – nazývanej aj hepatokarcinóm. Kurkuma sa môže používať v čaji alebo pri príprave jedál.

8. Ľanové semienka

Zložky v ľanovom semienku pomáhajú zabrániť škodlivým hormónom, aby zaťažovali pečeň.

9. Škorica

Škorica sa považuje za teplú bylinu, ktorá pomáha pri trávení vrátane zdravia pečene. V štúdii uverejnenej v časopise Nutrition Research  vedci naznačili, že užívanie 1 500 miligramov škorice denne môže účinne zlepšiť ochorenie.

10. Koriander

Koriander je ďalším dôležitým rastlinným liekom na ochranu pečene. Je užitočný aj pri ochoreniach súvisiacich s pečeňou, najmä pri cukrovke. Podľa štúdií má táto kulinárska bylina antioxidačné a antihyperglykemické účinky.

Tipy na prevenciu ochorení pečene:

Ak máte zdravotné problémy, najlepšie je navštíviť lekára a dodržiavať pokyny, ktoré vám dá. Nemyslite si, že môžete liečiť chorobu sami, bez ohľadu na to, aké je to “jednoduché”. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva správny a zdravý životný štýl, ale lekársky posudok je dôležitejší ako čokoľvek iné.

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujeme.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*