Tuk v pečeni: 7 zákerných príznakov a ako si pomôcť!

Vedeli ste, že tuk sa môže hromadiť v pečeni? Niektorí môžu mať tento problém a nevedia o tom. Ľudia, ktorí chronicky konzumujú alkohol, môžu dostať ochorenie pečene. Samozrejme, aj tí, ktorí nepijú, sú ohrození nealkoholovým tukovým ochorením pečene.

Keď dôjde k zápalu pečene, označuje sa ako nealkoholová steatohepatitída.Toto štádium je závažné a môže viesť až k cirhóze a prípadnému progresívnemu ochoreniu pečene.

Postihuje tiež približne 2 % až 3 % ľudí, ktorí už majú problémy s pečeňou. Väčšina pacientov má veľmi málo alebo žiadne príznaky. Ak sa príznaky objavia, zahŕňajú únavu, malátnosť, stratu hmotnosti a bolesť v pravej hornej časti brucha. Toto ochorenie vzniká pri ukladaní tuku v pečeni a v tomto prípade nie je problém spôsobený alkoholom.

Medzi ďalšie príčiny patrí inzulínová rezistencia alebo cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, hepatitída, podvýživa, rýchly úbytok hmotnosti a niektoré lieky, ako sú kortikosteroidy, aspirín, amiodaron, diltiazem, tetracyklín alebo antivirotiká.

7 príznakov tukového ochorenia pečene:
  • Opuch brucha
  • Veľké cievy tesne pod povrchom kože
  • Únava
  • Bolesť v pravej hornej časti brucha
  • Zväčšená slezina
  • Červené dlane
  • Žltá koža a oči (žltačka)
Nealkoholová tuková choroba pečene – Prírodný liek

Cieľom liečby ochorenia je odstrániť možné príčiny alebo rizikové faktory problému. Najčastejšími spôsobmi liečby nealkoholovej tukovej choroby pečene sú napríklad vysadenie niektorých liekov, zníženie hmotnosti a kontrola cukrovky.

K liekovej liečbe, hoci často neúčinnej, patrí glukagón, metronidazol, infúzia metformínu, glutamín a kyselina ursodeoxycholová. Domáca liečba je účinná aj pri nealkoholovom tukovom ochorení pečene. Tu je najbežnejšia prírodná liečba:

1. Cvičenie

Zníženie hmotnosti sa považuje za najúčinnejší prístup k liečbe nealkoholovej tukovej choroby pečene. V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Hepatology vedci zistili, že cvičenie je účinná a lacná liečba.

Pacientom môže pomôcť 40-minútové stredne intenzívne až intenzívne aeróbne cvičenie päť dní v týždni. Cvičenie pomôže vyrovnať hladiny enzýmov a zlepšiť kvalitu pečene u pacientov s nealkoholovou tukovou chorobou pečene.

2. Nízkoglykemická diéta

Vylúčenie potravín s vysokým glykemickým indexom (GI) má zásadný význam pre prevenciu a liečbu nealkoholovej tukovej choroby pečene.

Medzi potraviny s vysokým GI, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi, patria zemiaky, melón, hnedá ryža a spracované potraviny, ako sú čokoláda, sladké cereálie a pivo.

Najlepšie je konzumovať potraviny s nízkym obsahom cukru, ako sú vajcia, cibuľa, strukoviny, cesnak, jablká, hrušky, brokolica, ružičkový kel, kapusta, mrkva, artičoky a zelená listová zelenina.

3. Oslie mlieko

Toto mlieko sa považuje za najlepší liek na zlepšenie funkcie pečene a na liečbu a prevenciu ochorenia. Flavonoidy v mlieku môžu účinne chrániť pred poškodením pečene. Flavonoidy tiež pomáhajú zlepšiť proces detoxikácie vrátane zvýšenia glutatiónu v pečeni.

4. Púpava

List alebo koreň púpavy sa často používa na podporu správnej funkcie pečene ako účinná očistná bylina pri ochorení. Púpava detoxikuje a metabolizuje tuk nahromadený v pečeni.

Štúdia uverejnená v časopise Food and Chemical Toxicology zistila, že extrakt z púpavových listov môže pomôcť pri prevencii a liečbe ochorení súvisiacich s obezitou.

Extrakt z listov púpavy významne potláčal hromadenie tuku v pečeni a znižoval inzulínovú rezistenciu. Vychutnajte si púpavový čaj, aby ste naplno využili účinky.

5. Indický egreš

Indický egreš je omladzujúca bylina, ktorá sa v medicíne vo veľkej miere používa na liečbu cukrovky a tukových ochorení pečene. Obsahuje dôležité antioxidanty, ktoré podporujú funkciu pečene, ako sú vitamín C, kyselina elagová, kyselina galová, kyselina galoténová, galotenín a korilagín. Štúdie ho tiež spájajú so zápalom pečene vyvolaným hepatotoxínmi.

6. Koreň sladkého drievka

Koreň sladkého drievka je ďalším vynikajúcim liekom na toto ochorenie, ktorý sa používa aj v medicíne. Čaj z koreňa sladkého drievka pripravíte tak, že čajovú lyžičku prášku sladkého drievka zalejete vriacou vodou a lúhujete približne 10 minút. Nechajte ho odkvapkať a vychutnajte si čaj. Je dobré konzumovať čaj zo sladkého drievka raz alebo dvakrát denne.

7. Kurkuma

Kurkuma obsahuje účinnú zlúčeninu kurkumín, ktorá sa používa na liečbu žltačky a iných ochorení pečene. Znižuje poškodenie pečene, oxidačný stres, mení metabolizmus tukov a zvyšuje citlivosť na inzulín.

Kurkumín môže tiež pomôcť v boji proti fibróze pečene a rakovine pečene – nazývanej aj hepatokarcinóm. Kurkuma sa môže používať v čaji alebo pri príprave jedál.

8. Ľanové semienka

Zložky v ľanovom semienku pomáhajú zabrániť škodlivým hormónom, aby zaťažovali pečeň.

9. Škorica

Škorica sa považuje za teplú bylinu, ktorá pomáha pri trávení vrátane zdravia pečene. V štúdii uverejnenej v časopise Nutrition Research  vedci naznačili, že užívanie 1 500 miligramov škorice denne môže účinne zlepšiť ochorenie.

10. Koriander

Koriander je ďalším dôležitým rastlinným liekom na ochranu pečene. Je užitočný aj pri ochoreniach súvisiacich s pečeňou, najmä pri cukrovke. Podľa štúdií má táto kulinárska bylina antioxidačné a antihyperglykemické účinky.

Tipy na prevenciu ochorení pečene:

Ak máte zdravotné problémy, najlepšie je navštíviť lekára a dodržiavať pokyny, ktoré vám dá. Nemyslite si, že môžete liečiť chorobu sami, bez ohľadu na to, aké je to “jednoduché”. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva správny a zdravý životný štýl, ale lekársky posudok je dôležitejší ako čokoľvek iné.

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujeme.

 

Written By
More from redakcia
Nosíte zlato každý deň? Európska komisia varuje pred týmto nebezpečenstvom!
Odborníci Európskej komisie chcú upozorniť na negatívne účinky kadmia na zdravie. Kadmium...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *