Týka sa to hlavne žien: Nespavosť, silné potenie či priberanie? Je Vám to známe? Tu je hlavná príčina a 1 riešenie!

 • Tento prostriedok vás pomôže rýchlo zbaviť uvedených problémov!

Hormóny hrajú veľmi dôležitú úlohu v práci nášho tela! Sú to látky, ktoré sa rýchlo pohybujú v našom krvnom riečisku a pomáhajú orgánom a tkanivám tela vykonávať svoje funkcie.

Rovnováha hormónov je nevyhnutná pre zdravie celého organizmu. Bohužiaľ, hormonálna nerovnováha je veľmi častá, najmä u žien.

Toto je 8 príznakov, ktoré varujú pred hormonálnou nerovnováhou:

 • 1. Trvalý prírastok hmotnosti

Ak priberáte na váhe, nemusí to nevyhnutne znamenať, že vaša strava je nesprávna, pretože kilá navyše môžu byť jedným zo znakov hormonálnej nerovnováhy.

„Stresový hormón“, kortizol, je vylučovaný nadobličkami. Keď sa produkcia tohto hormónu zvyšuje, či už v dôsledku stresu alebo z nejakého iného dôvodu, možno pozorovať prírastok hmotnosti.

Zvýšená produkcia kortizolu stimuluje zvýšenie množstva inzulínu uvoľneného do krvného obehu. To môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi, čo často vedie k zvýšeniu hladu a chuti do jedla.

Zistilo sa, že zvýšenie hladín kortizolu môže viesť k hromadeniu „toxického tuku“ v bruchu. To zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej príhody.

 • 2. Vypadávanie vlasov

V minulosti sa verilo, že hlavnou príčinou vypadávania vlasov je hormón testosterón. Teraz však vieme, že hlavným vinníkom je dihydrotestosterón alebo DHT.

Zdravý človek produkuje malé množstvo DHT, ale tento hormón by nemal byť prítomný v tele zdravej ženy. Preto prítomnosť aj veľmi nízkej hladiny DHT u ženy stačí na to, aby to u nej spôsobilo vypadávanie vlasov. Vypadávanie vlasov sa vyskytuje aj u mužov, ak sa zvyšuje hladina DHT v tele.

 • 3. Silné potenie

To je ďalší znak hormonálnej nerovnováhy. Ženy počas menopauzy často pociťujú návaly horúčavy, potenie sú príznakmi hormonálnych zmien.

Nočné potenie je bežné aj u ľudí s hormonálnou nerovnováhou. U žien a mužov môžu byť výsledkom problémov v endokrinnom systéme, ktoré narúšajú produkciu hormónov, ako je serotonín.

 • 4. Bolesť a únava kĺbov

Bolesť kĺbov a nadmerná únava sú znakmi toho, že máte hormonálnu nerovnováhu, najmä ak máte kvalitný spánok, ale aj tak, keď sa zobudíte, cítite sa unavení, mate bolesť kĺbov a svalov.

To sa môže opäť vzťahovať na „stresový hormón“. Kortizol vedie k neustálemu stavu pripravenosti bojovať alebo utiecť, ktorý sa často vyskytuje v stresových situáciách.

Ak je stres prítomný príliš často, môže spôsobiť neustály pocit únavy. V prípadoch chronického stresu ľudia často pociťujú únavu nadobličiek, ktorá je dôsledkom vysokých hladín kortizolu.

Okrem toho pocit únavy môže byť spôsobený aj ďalším hormonálnym problémom, ktorý sa vyskytuje, keď sú hladiny hormónov stimulujúcich štítnu žľazu (TSH) pomerne vysoké. To sa môže stať, keď štítna žľaza nefunguje správne, v stave známom ako hypotyreóza.

 • 5. Túžba jesť cukor

Silná túžba jesť sladkosti môže byť tiež znakom hormonálnej nerovnováhy, ktorá môže byť spôsobená štítnou žľazou. Je to dôsledok hypotyreózy, keď sú žľazy hypo aktívne, to znamená, že pracujú pomaly.

Preťaženie nadobličiek môže tiež spôsobiť túžbu jesť sladkosti. A telo zvyšuje produkciu adrenalínu a „stresového hormónu“, kortizolu.

 • 6. Zlá nálada

V prípadoch pretrvávajúcej nízkej nálady, podráždenosti, úzkosti a depresie môže byť príčinou štítna žľaza – zvýšená produkcia TSH.

 • 7. Nespavosť a poruchy spánku

Ženy, ktoré prechádzajú menopauzou, často trpia nespavosťou alebo prerušením spánku. Je to spôsobené silnou hormonálnou aktivitou. Nedostatok spánku môže ovplyvniť produkciu 10 hormónov, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla, plodnosť, zdravie srdca a duševné zdravie.

Estrogén hormón – jeho rovnováha je udržiavaná pravidelným spánkom. Jeho nedostatok, ktorý je príznakom menopauzy, je hlavnou príčinou nespavosti u žien. U mužov nedostatok testosterónu často vedie k strate spánku.

 • 8. Tráviace problémy

Nerovnováha troch hormónov môže viesť k tráviacim problémom. Ide o hormóny známe ako gastrín, sekretín a cholecystokinín. Pomáhajú stimulovať tráviaci proces a premieňajú jedlo na jednoduché molekuly, ktoré sa ľahko vstrebávajú do krvného obehu.

To sú príznaky toho, že vaše telo môže byť v hormonálnej nerovnováhe. Ako sme už povedali vyššie, ak máte jeden alebo viac z nich, odporúča sa poradiť sa s lekárom o presnejšej diagnóze.

Ponúkame vám domáci recept, ktorý pomôže vyrovnať hormóny:

Potrebujeme:

 • 1 čajová lyžička kurkumy
 • 1 lyžica citrónovej šťavy
 • 1 stredná uhorka alebo zelené jablko
 • 1 stonka zeleru
 • 1 veľká mrkva
 • 200 vody

Vložte všetky ingrediencie do mixéra, dobre rozmixujte. Túto šťavu môžete piť denne.

Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*