Varenie ryže týmto spôsobom znižuje množstvo kalórií v ryži o 50 % a pomáha schudnúť!

Ryža je jednou zo základných potravín v našej strave, používa sa v rôznych receptoch, a preto je jedným z hlavných zdrojov sacharidov. Niekedy ju pripravujeme na pare, inokedy vyprážanú ako prílohu alebo ju pripravujeme v rúre.

Inými slovami, je to obľúbená potravina, pomerne ekonomická a veľmi jednoduchá na prípravu. Jedna šálka varenej ryže obsahuje približne 200 kalórií, z ktorých väčšina pochádza zo škrobu. Škrob sa v tele metabolizuje na cukry a často sa nakoniec uloží ako tuk.

Je známe, že hnedá ryža (nelúpaná) je zdravšia ako biela, pretože obsahuje viac živín. Konzumácia bielej ryže je v skutočnosti spojená so zvýšeným rizikom cukrovky v porovnaní s hnedou ryžou.

Štúdia Harvardovej univerzity uverejnená v časopise British Medical Journal dospela k záveru, že toto riziko je obzvlášť rozšírené v ázijských krajinách, kde ľudia zvyknú jesť niekoľko porcií bielej ryže denne.

Zdravšia ryža

Našťastie vedci našli spôsob prípravy a varenia ryže, ktorý zvráti nevýhodu jej kalorického profilu a dodá jej makroživiny bez toho, aby priberala. Odborníci odporúčajú pripraviť ryžu nasledujúcim spôsobom:

Ryžu uvarte normálne, len po zovretí vody a pred pridaním ryže do hrnca pridajte kokosový olej v množstve približne 3 % hmotnosti varenej ryže. Po neskoršom pridaní ryže a jej uvarení ju vložte do nádoby a nechajte v chladničke asi 12 hodín.

Ako to funguje

Zaujímalo by ma, čo sa týmto jednoduchým spôsobom prípravy ryže zmení? Chemické vlastnosti sacharidov v ryžových zrnách sa zmenia a ľahko stráviteľné škroby sa zmenia na rezistentné škroby, ktoré sa v tele dlhšie metabolizujú.

Väčšina škrobov, najmä biela ryža z mikrozrnných odrôd, sa v tele rýchlo trávi a premieňa na glukózu. Väčšina týchto sacharidov sa ukladá v pečeni a svaloch ako glykogén, ale prebytočná glukóza, ktorá sa priamo nevyužíva na fyzickú aktivitu, sa nakoniec uloží ako tuk.

Z dlhodobého hľadiska to môže výrazne prispieť k nárastu hmotnosti a mnohým ďalším zdravotným problémom, ako je cukrovka a obezita. Štúdia ukázala, že pri varení ryže s kokosovým olejom sa môže znížiť vstrebávanie kalórií zo sacharidov o 10 – 12 %, a ako ukázal ďalší výskum, môže to byť až 50 – 60 %.

Táto technika varenia a chladenia sa už predtým skúmala pri zemiakoch, a preto je logické, že rovnaký princíp platí aj pre ryžu. Dlhozrnná ryža a ryža na pilaf majú skutočne trvanlivejšie škroby ako ryža varená v pare.

Ak možno jednoduchým prípravným procesom znížiť množstvo kalórií v ryži, možno sa to isté nakoniec podarí aj v prípade iných škrobov a sacharidov v iných potravinách. Dôsledky tejto skutočnosti sú dôležité v celosvetovom boji proti obezite a cukrovke.

Ako variť ryžu na kokosovom oleji

Tu sa spoločne pozrieme na recept a postup na zníženie kalórií v ryži pomocou kokosového oleja! Ako sme už napísali vyššie, ryžu musíme nechať v chladničke 12 hodín. Je to kľúčový krok v procese premeny škrobu, preto ho určite nevynechajte.

Zloženie:

  • 1 šálka bielej ryže
  • 2 čajové lyžičky kokosového oleja
  • 1 3/4 šálky vody

V hrnci zvarte vodu. Do hrnca pridajte kokosový olej a krátko na to pridajte ryžu. Prikryte pokrievkou, znížte teplotu a varte 20 až 25 minút. Po uvarení ryžu sceďte, nechajte vychladnúť, potom ju prelejte do nádoby a uložte do chladničky aspoň na 12 hodín.

Možno sa vám to zdá časovo náročné a komplikované, ale ak máte cukrovku alebo problémy s hmotnosťou a obezitou, tento postup môže byť veľmi užitočný. Obsah rezistentného škrobu v ryži sa zvýši 10-krát, čo vám môže pomôcť vyhnúť sa maximálnej hladine cukru.

Na záver by sme mali dodať, že sacharidové potraviny s rezistentnými škrobmi sú známe svojimi zdravotnými účinkami, pretože podporujú bunky hrubého čreva a prospešné baktérie v črevách.

Ak bol pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Pozor, dámy! 6 znakov, že sme tento kúsok spodného prádla použili nesprávne!
Najlepšou priateľkou ženy je podprsenka, ktorá nám pomáha ukázať našu ženskú stránku....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *